Galeria FOTO-GEN

Kontakt

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

Telefon: 71 344 78 40

Faks: 71 344 78 40

E-mail: galeria.foto-gen@okis.pl

WWW:

Właściciel: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu 
Dyrektor: Kierownik – Manfred Bator 
Organizacja jednostki: Jednostka podrzędna 
Social media:  

Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu mieści się w zabytkowym Domu Panien Trzebnickich, najstarszym budynku mieszkalnym Wrocławia z 1208 roku, który początkowo był rezydencją trzebnickich cysterek. Powierzchnia ekspozycyjna obejmuje trzy pomieszczenia: najstarsze – romańskie, gotyckie oraz część współczesną. Dużym atutem jest usytuowanie galerii w centrum miasta, w dukcie spacerowym Rynek – Ostrów Tumski. Jest to największa galeria na Dolnym Śląsku zajmująca się stricte fotografią. Jej działalność wpisuje się w tradycję funkcjonujących w tym miejscu od początku lat siedemdziesiątych galerii fotografii: Wrocławskiej Galerii Fotografii, a później Foto-Medium-Art, Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański" (do stycznia 2017 r.).

Zmiana nazwy ma zaakcentować nowy program artystyczny galerii. Jak mówi dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Igor Wójcik: „FOTO-GEN odwołuje się do swoistego genotypu fotografii w sztuce współczesnej. Galeria będzie ukazywać tak fotografię, jak i sztukę z fotografii się wywodzącą, do niej się odwołującą, czy nią inspirowaną. Będziemy prezentować zjawiska i postawy już uznane, ale także zajmiemy się poszukiwaniami i eksperymentem. Program FOTO-GENU ma nie być ortodoksyjny, ale twórczy i progresywny”.

W ramach nowej formuły działalności przyjętej w 2017 roku, nad formułą artystyczną czuwa Rada Programowa. W jej skład wchodzą: Manfred Bator – kierownik Działu Sztuki Fotografii OKiS, Andrzej Saj (przewodniczący) – redaktor naczelny Pisma Artystycznego „Format”, Andrzej Rutyna – prezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF, Adam Sobota – kustosz Działu Fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 

Galeria FOTO-GEN propaguje nie tylko uznanych już artystów, ale także otwarte jest na współpracę z młodymi twórcami. Odbywają się tutaj wystawy debiutantów, swoje prace pokazują m.in. absolwenci Wrocławskich Szkół Fotograficznych. Mimo iż galeria współpracuje z artystami z całej Polski i z zagranicy ma również misję, by propagować działalność lokalnych fotografików. Zamierzenie to realizuje m.in. poprzez organizację dorocznej wystawy Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Obok podstawowej działalności  ekspozycyjnej, Galeria FOTO-GEN zajmuje się działalnością edukacyjno-promocyjną, organizując spotkania z fotografami, warsztaty, prezentacje książek fotograficznych.

Najważniejsi artyści, których wystawy odbyły się w galerii to: Ryszard Horowitz, Edward Hartwig, Jan Bułhak, Jean Loup Sieff, Luis Gonzales Palma, Joseph Beuys, Stefan Arczyński, August Sander, Fritz Lang, Zeev Ramiel, Andrzej Dudziński, Tadeusz Rolke, Romualdas Požerskis, Jan Tarasin, Tomasz Gudzowaty, Maurizio Buscarino.

Do 2017 roku kierownikiem artystycznym Galerii pozostawał – Jan Bortkiewicz. 

Godziny otwarcia:

wtorek–sobota 10.00–18.00

Ceny biletów:

normalny 4 zł
ulgowy 2 zł
we wtorki wstęp bezpłatny.

Kategorie działalności

  • Sztuki wizualne
  • Fotografia

Pracownie

Koła

Typy organizowanych imprez

  • Wystawy
  • Prelekcje, spotkania, wykłady

Lokalizacja