Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie

Kontakt

Rynek 2  58-200  Dzierżoniów

Filia ul. Sikorskiego 2

 

Telefon: 074 64 64 641

Faks:

E-mail: sekretariat@mbp.dzierzoniow.pl

WWW: www.mbp.dzierzoniow.pl

Właściciel:  
Dyrektor: p.o. Kamila Szuszkiewicz-Czekała 
Organizacja jednostki: Jednostka podrzędna 
Social media:  
Misja
- popularyzowanie książki i czytelnictwa oraz działalności bibliotek
- gromadzenie i opracowywanie zbiorów w postaci drukowanej i elektronicznej
- doskonalenie organizowania dostępu do swoich zbiorów i zbiorów w sieci internetowej
- nawiązywanie współpracy środowiskowej, ogólnokrajowej i międzynarodowej w celu poszerzenia oferty informacyjnej i kulturalnej biblioteki

 

Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna, im. K.K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie powstała po drugiej wojnie światowej i była pierwszą instytucją kultury na terenie ziemi dzierżoniowskiej. Ciężkie powojenne czasy były przyczyną braku podręczników oraz materiałów pomocniczych niezbędnych w szkołach. Ów brak ,,słowa pisanego”, był powodem, dla którego Referat Kultury Starostwa Powiatowego zarządził zbiórkę darów w postaci książek. Niestety, zbiórka nie przyniosła zamierzonych efektów, ale dzięki niej, doszło do zawarcia umowy, pomiędzy Referatem Kultury a Aronem Romańskim, który oddał do dyspozycji swój prywatny księgozbiór liczący 776 książek. W ten sposób, doszło do powstania biblioteki, z której korzystanie było odpłatne. Dochody z opłat miały być w całości przekazywane właścicielowi księgozbioru, aby pokryć ewentualne straty z powodu zniszczenia książek. Z czasem, te opłaty zostały zniesione. Pod koniec 1946 r. doszło do rozwiązania umowy z powodu wyjazdu Romańskiego do Izraela. Powiatowa Rada Narodowa wykupiła księgozbiór i od tej pory uwzględniała w planach budżetowych środki na utrzymanie biblioteki. Zgodnie z ,,Dekretem o bibliotekach”, biblioteka otrzymała nazwę Powiatowej Biblioteki Publicznej. Pierwszym kierownikiem placówki został Sergiusz Rodziszewski. Pod koniec 1947 r., Miejska Rada Narodowa podjęła decyzję o utworzeniu biblioteki miejskiej. Na ten cel przeznaczono 150 000 tys. zł. Zapadła decyzja o zaadoptowaniu nowego lokalu, zakupie księgozbioru oraz zatrudnieniu personelu. Otwarto nowe działy: czytelnię, wypożyczalnię i czytelnię dla dzieci i dorosłych, dział opracowań, dwa magazyny oraz nieco później introligatornię. 15 sierpnia 1950 r. doszło do oficjalnego podziału na Miejską Bibliotekę Publiczną oraz na Powiatową Bibliotekę Publiczną. Do tej pory obie biblioteki funkcjonowały na zasadzie wzajemnej współpracy, np. podejmowały wspólne działania, wymieniały się książkami. W 1955 r., na skutek różnych zawirowań, doszło do połączenia miejskiej biblioteki wraz z powiatową. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna dostała nową siedzibę w Rynku, gdzie zostały przeniesione wszystkie działy, które wyposażono w nowy sprzęt biblioteczny. 
W 2003 r. pozyskano również nowe pomieszczenie dla filii bibliotecznej, która znajduje się do dnia dzisiejszego na Osiedlu Różanym. 3 maja 1970 r., biblioteka otrzymała imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Patron został wybrany w drodze konkursu ogłoszonego przez bibliotekę, W 1977 r. nastąpiła reorganizacja sieci bibliotek publicznych województwa wałbrzyskiego. W jej wyniku Dzierżoniów dostał samodzielną placówkę biblioteczną, a biblioteka kontynuuje działalność od roku 2007 jako Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Godziny otwarcia:

DZIAŁY UDOSTĘPNIANIA: 

  poniedziałek - piątek            00 - 18 00

  czwartek                             8 00 - 12 00

  piewsza sobota miesiąca    10 00 - 14 00

 

DZIAŁ DZIECIĘCO MŁODZIEŻOWY

  poniedziałek - piątek            10 00 - 18 00

  czwartek                             8 00 - 12 00

  piewsza sobota miesiąca     10 00 - 14 00

 

ADMINISTRACJA:

  codziennie  oprócz sobót     800 – 16 00

Ceny biletów:

Kategorie działalności

  • Literatura

Pracownie

Koła

Typy organizowanych imprez

  • Pokazy, przeglądy

Lokalizacja

https://www.traditionrolex.com/30