Wystawa "Tomasz Domański/ Obraz nie Obraz"

gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu
kiedy: 2023-11-30 18:00 - 2023-12-28 18:00
bilety: Wstęp darmowy
partner: Galeria Miejska we Wrocławiu

Galeria Miejska serdecznie zaprasza na wernisaż i wystawę "Tomasz Domański/ Obraz nie Obraz"!

Na ekspozycji w Galerii Miejskiej artysta prezentuje zrealizowane w ciągu ostatnich 40 lat prace, które pod względem techniki wymykają się prostym klasyfikacjom. Sytuują się gdzieś na styku malarstwa materii, asamblażu i wciąż performowanego w obrębie płótna reliefu. W tych poszukiwaniach Domański kładzie akcent na narracyjny potencjał tworzywa, za który służy mu m.in. sól, piasek, pasy transmisyjne i transportowe, zużyte rękawiczki spawalnicze, pokruszone skorupki jajek, watolina, zużyte torebki po herbacie ekspresowej, słoma czy zasuszone szczątki zwierzęce.

Ekspozycję można będzie oglądać do 28 grudnia 2023.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zahorska.

 


Zapraszamy na wernisaż 30 listopada (czwartek) o godzinie 18:00.

W ramach wydarzenia odbędzie się premiera monografii Tomasza Domańskiego. Współwydawcami książki są Galeria Miejska we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

TOMASZ DOMAŃSKI Urodził się w 1962 roku w Giżycku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 1993 uzyskał dyplom z rzeźby. W 2003 roku obronił doktorat, którego tematem była rzeźba efemeryczna jako monument relatywny. Jest autorem rzeźb, instalacji, obiektów, performansów, rysunków i fotografii. Pracuje przeważnie z naturalnymi materiałami: wodą, lodem, ogniem, drewnem, słomą, popiołem, metalem, wykorzystując właściwe im procesy. Tworzy filmy i animacje jako integralne elementy wielu realizacji. W latach 1995–1996 studiował na Banaras Hindu University w Waranasi. Pięciokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu fundacji i instytucji, m.in. dwukrotnie Pollock-Krasner z Nowego Jorku, Laurenz Foundation z Bazylei, dwukrotnie Montag Stiftung z Bonn, CEC ArtsLink z Nowego Jorku, dwukrotnie UNESCO-Aschberg z Paryża, KulturKontakt z Wiednia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z Berlina, Adolpha i Esthery Gottliebów z Nowego Jorku. W 1997 roku nominowany do Paszportu „Polityki”. W tym samym roku reprezentował Polskę na IX Triennale Sztuki w New Delhi. Prace w kolekcjach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

 

 

https://www.traditionrolex.com/30