Stacja Literatura

organizator: Biuro Literackie 
typ festiwalu: Literacki 
miesiąc rozpoczęcia: wrzesień 
miejscowość: Stronie Śląskie 

Stacja Literatura

Rodzaj wydarzenia: literacki
Data: wrzesień
Miejsce: Stronie Śląskie, Sienna

Do małej gminy w Kotlinie Kłodzkiej od kilku lat przyjeżdżają z kraju i zagranicy goście oraz poszukująca literackich wrażeń publiczność, którą „urzeka niepowtarzalny klimat tego miejsca i zupełnie inne, intensywne przeżywanie wszystkich wydarzeń, z dala od codziennego zgiełku miasta”. 

Organizowany od połowy lat 90. festiwal niezmiennie stroni od gwiazd, kreuje literackie zjawiska, pokazuje nowych twórców, a spotkania autorskie dalekie są od klasycznej formuły i urastają do rangi autentycznych wydarzeń oraz co najważniejsze wciąż przyciągają tłumy. „Uczestnicy Stacji Literatura niezłomnie wierzą w poezję, w wiersz zrozumiały i niezrozumiały”. Jedni marzą o debiucie, inni zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że „po debiucie trudniej niż przed”.

Impreza zapoczątkowana w 1996 roku Europejskimi Spotkaniami Pisarzy, przemianowanymi w 1997 roku na Fort Legnica, w 2000 roku na Port Legnica, a w 2004 roku na Port Literacki Wrocław kontynuowana jest w innym miejscu i zmienionej formule jako Stacja Literatura. Po latach pracy dedykowanej Europejskiej Stolicy Kultury i realizacji blisko setki projektów i programów literackich organizatorzy wyznaczyli sobie nowe ambitne cele. "Świadomie odrzucamy dominujący obecnie model propagowania czytelnictwa w Polsce, by szukać bardziej skutecznych metod współpracy z autorami, czytelnikami oraz osobami zawodowo zajmującymi się literaturą".

 Dziękujemy Prezydentowi Wrocławia za dwunastoletnią gościnę i współpracę. Trudno będzie podważyć nasz wspólny dorobek. Stworzyliśmy wzór profesjonalnie zorganizowanego i znanego w Europie festiwalu. Uruchomiliśmy program wydawniczy, który zaowocował wydaniem ponad trzystu książek. Powoływaliśmy inicjatywy i nagrody, które wyznaczają kulturalne standardy miasta. Propagowaliśmy czytelnictwo, wspieraliśmy miejscowych autorów, krytyków, artystów, redaktorów i organizatorów, którzy dzisiaj współtworzą wrocławskie i ogólnopolskie życie literackie. Tak jak pozostajemy wdzięczni Legnicy za osiem pierwszych lat i solidny fundament, tak z wdzięcznością pamiętać będziemy o wrocławskich edycjach festiwalu i o tym, co na owym fundamencie udało się tutaj zbudować.

Odkąd festiwal jest w Stroniu i organizowany jest z trochę innym podejściem (bardziej literackim, spontanicznym), stał się najlepszym festiwalem w Polsce, takim, na który się najchętniej wraca i budzi największy sentyment” – to opinia uczestniczki jednej z ostatnich edycji. Nową energię imprezy dostrzegają także dziennikarze: „Port zamieniony w Stację ma podobny klimat i poziom, a Stronie Śląskie doskonale odgrywa rolę literackiej stolicy”.

Tak wygląda „najstarszy metrykalnie a najmłodszy duchem polski festiwal literacki”.

 

Organizator: Biuro LIterackie
ul.Solna 1, 78-100 Kołobrzeg 
poczta@biuroliterackie.pl

Strona festiwalu:  http://www.biuroliterackie.pl/wydarzenia/