Festiwal małych Prapremier

organizator: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu 
typ festiwalu: Teatralny 
miesiąc rozpoczęcia: wrzesień 
miejscowość: Wałbrzych 

Festiwal małych Prapremier jest jedynym festiwalem teatralnym w Polsce prezentującym wyłącznie spektakle prapremierowe (dotychczas nieznanych tekstów bądź współczesnej dramaturgii) teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej.

Jest to impreza cykliczna, odbywająca się co dwa lata, o zasięgu ogólnopolskim i charakterze konkursu.

Głównym założeniem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza poprzez prezentację najciekawszych spektakli i zainscenizowanych czytań współczesnej dramaturgii oraz jego aktywizację na warsztatach z pedagogami teatru i dramatopisarką. Ważne w tej materii będą dyskusje panelowe z udziałem twórców i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o trendach
w teatrze.

W programie: 9 spektakli konkursowych teatrów lalkowych z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Olsztyna, Lublina, Kielc, Rzeszowa; 2 zainscenizowane czytania współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży; 2 pokazy studentów szkół teatralnych; warsztaty teatralne dla dzieci i opiekunów, warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży; dyskusja panelowa dotycząca pedagogiki teatru.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych. Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. 

Dyrektor festiwalu:  Zbigniew Prażmowski

Koordynator merytoryczny: Marlena Jasińska-Denst