Wystawa „IN – SANITY”

2020-07-13  08:16

„IN – SANITY” jest próbą zmierzenia się z trudnymi tematami jakimi są depresja, stany lękowe czy samotność. Dotykają one coraz więcej osób we wszystkich grupach wiekowych i w każdym środowisku. Często są bagatelizowane. Osoby zmagające się z tymi problemami często słyszą znamienne hasła „Weź się w garść”, „Będzie dobrze”, „Wyrzuć to z siebie”. Niestety bardzo rzadko idzie za tym chęć zrozumienia istoty problemu, z jakim zmaga się druga osoba. Instynktownie bronimy się przed negatywnymi emocjami i blokujemy zdolność współodczuwania. Poprzez szereg prac malarskich, kolaży i rysunków, można spróbować zmierzyć się ze smutkiem, rozpaczą, lękami, samotnością które mogą targać każdym z nas.

Paulina Brzezińska 11.09.1990 r.

Urodziła się i mieszka w Wałbrzychu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom architekta wnętrz oraz tytuł magistra sztuki otrzymała w 2015 roku u profesora Krzysztofa Wołowskiego. Obecnie pracuje w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biurze Wystaw Artystycznych.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i od niedawna kolażem. Tematem prac Pauliny Brzezińskiej jest głównie anatomia ludzi i zwierząt oraz ekspresja i dynamika ciała w ruchu. W ostatnich latach pojawiły się także graficzne przedstawienia nocnych pejzaży.

Prace malarskie cechuje duże natężenie mroku. Postacie lub obiekty zazwyczaj wydobywane są
z ciemnego tła za pomocą intensywnego snopu światła. Ostry światłocień, ciemna paleta barw oraz bliska, stłoczona kompozycja zdająca się wychodzić z obrazu, są zabiegiem stylistycznym nawiązującym do obrazów Caravaggia.

Kolaże, których podstawą i główną inspiracją są błędne wydruki, przedstawiają np. czaszki zwierząt jako minimalistyczną grafikę, czy nocne pejzaże. Nokturny są wyrazem tęsknoty za ciszą i spokojem jaki niesie noc.

Wystawa „IN – SANITY” jest próbą zmierzenia się z trudnymi tematami jakimi są depresja, stany lękowe czy samotność. Dotykają one coraz więcej osób we wszystkich grupach wiekowych i w każdym środowisku. Często są bagatelizowane. Osoby zmagające się z tymi problemami często słyszą znamienne hasła „Weź się w garść”, „Będzie dobrze”, „Wyrzuć to z siebie”. Niestety bardzo rzadko idzie za tym chęć zrozumienia istoty problemu, z jakim zmaga się druga osoba. Instynktownie bronimy się przed negatywnymi emocjami i blokujemy zdolność współodczuwania. Poprzez szereg prac malarskich, kolaży i rysunków, można spróbować zmierzyć się ze smutkiem, rozpaczą, lękami, samotnością które mogą targać każdym z nas.

Wystawy oraz działania artystyczne:

2019 - Wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego oddziału w Wałbrzychu

w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA; „ERROR” wystawa indywidualna w Art. Caffe „Pod Pretekstem” w Wałbrzychu.

2017 - wystawa poplenerowa „Barwy i Struktury” Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu; plener ceramiczno–malarski „Barwy i Struktury” Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu; „Ślady…Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu;Triennale Sztuki Wałbrzyskiej, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.              

2016 - „MI_SZ_MASZ” (moje/cisza/to co widać) wystawa indywidualna, Club A’Propos w Wałbrzychu; wystawa indywidualna, towarzysząca oraz prowadzenie warsztatów rysunkowych dla dzieci, Mistrzostwa Młodzieży i Szkolnej i Akademickiej Zamek Książ Wałbrzych.

2015 - wystawa Wałbrzyskiej Grupy Twórczej Kontrast w Bibliotece pod Atlantami.

2013- wystawa towarzysząca, Zjazd Absolwentów z okazji 65-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu.

2009 - „Galeria 48” Wystawa w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, oddział Biały Kamień, wraz z Jagodą Stączek.

2008 - wystawa indywidualna, towarzysząca, Mistrzostwa Młodzieży i Szkolnej i Akademickiej Szczawno-Zdrój, Dworzysko; wystawa Prac Wychowanków Takisa Makandasisa, Biblioteka Pod Atlantami w Wałbrzychu.

2006 - wystawa indywidualna, towarzysząca, Mistrzostwa Młodzieży i Szkolnej i Akademickiej Lubiechów, Wałbrzych.