Marzec z Dolnośląską Biblioteką Publiczną

2020-03-08  00:00

Fot. z archiwum Wydawnictwa Burda Książki

2 – 20 marca 2020, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Galeria pod Plafonem
ROZMOWY KOLOROWANE – WYSTAWA OBRAZÓW ROBERTA ROMANOWICZA

- Architekt z wykształcenia. Obecnie mieszka we Wrocławiu, gdzie zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową, scenografią. To właśnie architektura ukształtowała graficzne spojrzenie na sztukę. Jego malarstwo jest wynikiem wieloletnich poszukiwań, eksperymentów oraz stosowania różnych metod ekspresji.  Efekty jego twórczych działań opartych na połączeniu różnych mediów mają charakter ilustracji, a postacie pojawiające się na obrazach wplatane są w przeróżne historie. To dlatego bohaterowie z płócien często przenoszą się na karty książek, które stają się swoistą kontynuacją opowieści malowanych obrazem, rozwinięciem zarysowanych przygód. Tworzy ilustracje prasowe, plakaty teatralne, instalacje, tunel-booki oraz pop-up-booki, zajmuje się fotografią. Jak sam mówi, odbiorca jego twórczości nie ma wieku – może nim być każdy, kto odnajdzie obrazy w sobie, czyją wrażliwość i wyobraźnię one poruszą. Swoje prace wystawia w galeriach w kraju i za granicą. Można je oglądać m.in. w Galerii Leonardo w Kazimierzu Dolnym, gdzie ma stałą ekspozycję.

5 – 31 marca 2020, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, ciąg komunikacyjny III piętra
PARYŻ MAGICZNY – WYSTAWA ZDJĘĆ AGATY DOBRZAŃSKIEJ

- Agata Dobrzańska urodziła się w 1992 r. we Wrocławiu. Romanistka z zawodu, fotografka z pasji, podróżniczka z zamiłowania. Ukończyła Krakowskie Szkoły Artystyczne z tytułem “artysty fotografa”. Ma za sobą trzy autorskie wystawy we Wrocławiu i w Krakowie: „À propos de la Bretagne” (Wrocław, 2012), „Les visages de Paris” (Wrocław 2015), a także „Bezsennik” – wystawę dyplomową KSA w Krakowie (2017). Jest laureatką międzynarodowego konkursu studenckiego „Discover Europe”. Artystka szczególnie upodobała sobie fotografię analogową – małoobrazkową oraz średnioobrazkową. Fascynują ją też tradycyjne techniki ciemniowe i eksperymenty. Aktualnie mieszka we Wrocławiu i pracuje nad nowym projektem: „Wrocławskie pocztówki”.

11 marca 2020, godz. 10.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro
NASA: ITS MISSION & INTERANTIONAL COOPERATION

- Wykład w języku angielskim, American Corner zaprasza na wykład w języku angielskim „NASA: Its Mission & International Cooperation” („NASA. Misja i międzynarodowa współpraca”). Poprowadzi go Justin Door, wicekonsul z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, który zanim został dyplomatą, pracował dla federalnej Administracji Lotnictwa USA jako kontroler lotów dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i trener astronautów. Wstęp wolny!

13 marca 2020, godz. 17.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
WIECZÓR AUTORSKI WIESŁAWY SIEMASZKO-ZIELIŃSKIEJ

- Zapraszamy na spotkanie z poetką, dziennikarką i pisarką Wiesławą Siemaszko-Zielińską, poświęcone jej powieści „Listopadowe cienie”. Wstęp wolny!

13, 20 i 27 marca 2020, godz. 16.30, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Biblioteka Romańska, III piętro
PROJEKCJE W BIBLIOTECE ROMAŃSKIEJ

- W ramach Festiwalu Frankofonii w Bibliotece Romańskiej odbędą się trzy projekcje filmowe: 13 marca zapraszamy na senegalsko-francuski kryminał „Wùlu” (z francuskimi napisami), 20 marca na belgijsko-francuską komedię sportową „Good Luck Algeria” (z francuskimi napisami), a 27 marca francuski dramat psychologiczny „Ponette” (z polskimi napisami). Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 16.30
Wstęp wolny!

23 marca 2020, godz. 18.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
FENOMENY POPKULTURY „Gdy zdarzają się franczyzy – Obcy kontra Predator”

- Gdy w maju 1979 roku na amerykańskie ekrany trafił „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” nikt nie przypuszczał, że film ten da początek jednej z najpopularniejszych franczyz w dziejach światowej popkultury. Osiem lat później, w kultowym „Predatorze”, zadebiutował inny śmiercionośny kosmita. Istoty te po raz pierwszy spotkały się w komiksie opublikowanym na łamach antologii „Dark Horse Presents” pod koniec 1989 roku i od tego czasu regularnie ścierały się w różnych mediach – od komiksów, przez gry wideo, po filmy. Podczas drugiej prelekcji z cyklu „Fenomeny popkultury” dr Dawid Głownia omówi historię franczyz Obcy – Predator oraz ich wzajemnego zazębiania się. Wstęp wolny!

24 marca 2020, godz. 17.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro
AMERICAN MOVIE CLUB – „EASTER PARADE”

- American Movie Club zaprasza na projekcję filmu pt. „Easter Parade” („Parada wielkanocna”), czyli amerykański musical z 1948 r. z muzyką skomponowaną przez Irvinga Berlina. Akcja dzieje się w Nowym Yorku 1912 r. w Wielkanoc. Tancerz Don Hewes (Fred Astaire), który właśnie rozstał się ze swoją partnerką, zakłada się ze swoim przyjacielem, że z każdego można uczynić taneczną gwiazdę. Jako cel obiera sobie naiwną chórzystkę (Judy Garland). Akademia nagrodziła film Oscarem za najlepszą muzykę, a Amerykańska Gildia Scenarzystów przyznała mu nagrodę za najlepszy scenariusz musicalu. Projekcja w języku angielskim. Wstęp wolny!

25 marca 2020, godz. 18.00, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Biblioteka Niemiecka, I piętro
JUBILEUSZOWE SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ LINGAS-ŁONIEWSKĄ I PREMIERA JEJ NOWEJ POWIEŚCI

- Minęło dziesięć lat od debiutu pisarki, która zdobyła serca Czytelników i jest przez nich nazywana dilerką emocji. Debiutancką książką było „Bez przebaczenia”. Nawiązuje do niej powieść „Bez pożegnania”, której premiera będzie miała miejsce podczas jubileuszowego spotkania. Oba utwory łączy postać bohatera, porucznika Piotra Sadowskiego. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie, organizowane we współpracy z Wydawnictwem Burda Książki. A skoro będzie połączone z premierą, to pojawi się okazja do zdobycia autografu autorki na książce, której jeszcze nie ma na rynku! Będzie też do nabycia wznowienie wspomnianego wyżej debiutu.
Wstęp wolny!

https://www.traditionrolex.com/30