Opera Wrocławska zaprasza na premierę "Halki"

2018-12-03  10:06

14 grudnia 2018 roku w Operze Wrocławskiej będzie miała miejsce premiera „Halki” - najbardziej znanej polskiej opery napisanej przez Stanisława Moniuszkę. Spektakl reżyseruje Grażyna Szapołowska.

źródło: materiały organizatora

 

Historia „Halki” opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia. Historia nieszczęsnej góralskiej dziewczyny zostanie zaprezentowana publiczności w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej oraz ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

„Halkę” reżyseruje Grażyna Szapołowska - niezmiernie utalentowana i wielokrotnie nagradzana polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

„Zależało mi, aby reżyserię „Halki” powierzyć osobie, która związana jest przede wszystkim z filmem i teatrem, a przez to może mieć inne spojrzenie na operę.” – mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. „Bardzo spodobała mi się wizja pani Grażyny Szapołowskiej i dlatego właśnie jej powierzyłem reżyserię tej opery.” – dodaje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

„Gdy zaproponowano mi reżyserię „Halki” poczułam się bardzo wyróżniona. Kiedy los przynosi taką propozycję, trudno powiedzieć nie – mówi Grażyna Szapołowska. I dodaje: Pierwsza moja myśl była taka, aby Halka urodziła na scenie i żeby to dziecko zachować… Pomyślałam także, aby zrobić tę operę w kolorach biało-czarnych fotografii. Wprowadzam na scenę wilki, wprowadzam szczury… Mam nadzieję, że moja wizja „Halki” przypadnie widzom do gustu.”

Operę współtworzy wielu wybitnych specjalistów, m.in. Brage Martin Jonassen – światowej sławy norweski scenograf i projektant kostiumów, Krzysztof Trebunia-Tutka – wybitny muzyk, nauczyciel muzyki góralskiej, śpiewu i tańca oraz Klaudia Carlos Machej – tancerka, choreograf, specjalizująca się w polskich tańcach narodowych.

Dzieło najpierw w wersji dwuaktowej, miało premierę w Wilnie, w roku 1848. Wersja czteroaktowa, najbardziej znana, została zaprezentowana w Warszawie dziesięć lat później.

Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już od roku 1627 Ballhaus (Dom Zabaw) przy dzisiejszej ulicy Wita Stwosza odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi.

 

Premiera spektaklu "Halka" 
14 grudnia, godz. 19.00
Opera Wrocławska
Bilety: 50-160 zł

 

[źródło: materiały prasowe organizatora]