Ludzkie twarze na wystawie "Inne spojrzenie" Gerharda Webera

2017-08-12  10:26

„Inne spojrzenie“, to tytuł przeglądu prac Gerharda Webera, który zaskakuje w swojej bezpośredniości. Od dziesięciu lat Weber uwiecznia na klasycznych portretach artystów, polityków, lokalnych celebrytów jak również zwykłych ludzi z Doliny Muldy. Wystawę oglądać można od 1 do 10 sierpnia w Kościele pw. św. Trójcy w  Görlitz.

fot. Gerhard Weber

 

Co go wyróżnia, to przede wszystkim bardzo dobra zdolność obserwacji. Ona wyraża się w umiejętności uchwycenia decydujących momentów w odpowiednim świetle, w odnajdywaniu u fotografowanych mniej znanych stron ich osobowości.

Fotografik do perfekcji opanował zdolność obserwacji. Wyraża się ona w umiejętności uchwycenia decydujących momentów w odpowiednim świetle, w odnajdywaniu u fotografowanych mniej znanych stron ich osobowości. I tak np. pewien minister, który w oficjalnym przekazie sprawia wrażenie raczej nieciekawego i bezosobowego, objawia zaskakująco sympatyczne cechy. U innych, których twarze zdają się być nam bardzo dobrze znane, z profilu uwydatniają się zupełnie nowe szczegóły.

Weberowi udaje się często uchwycić dokładnie ten moment, w którym na ułamek sekundy na twarzy pojawia się smutek, bezgraniczna ulga lub widoczne zakłopotanie. Fotograf potrafi wyczuć chwile, w których portretowani otwierają się zupełnie nieświadomie. Wtedy właśnie powstają wspaniałe zdjęcia, które poza pokazaniem utartego pojęcia piękna są realistyczną fotografią o dużej głębi.

Weber znajduje swoich modeli w takich miastach jak Grimma, Leisnig, Döbeln, Kössern i Cannewitz. To często ludzie, którzy podążają linią życia, która prowadzi ich na margines społeczeństwa, ale pozwala zachować godność. Ubóstwo, brak perspektyw, które łagodzi jedynie zasiłek dla bezrobotnych  są tematami, na które Weber nie potrafi się zamknąć.

Zwykle fotograf poświęca dużo czasu, by zbliżyć się do ludzi i poznać naturę, zaobserwować w ich otoczeniu. To był również sekret jego sukcesu, gdy tworzył portrety rodziny Colditz i cykl zdjęć o ludziach z Erlln, fotografię socjalno-dokumentalną, która dyplomowanemu fotografikowi, urodzonemu w 1940 roku, przyniosła prestiżowe nagrody międzynarodowe. Tym razem jednak jest zupełnie inaczej.

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie Webera i jego pewność w fotografowaniu pozwoliły mu zatrzymać w chwili szczególne momenty obserwowanych przez niego ludzi. Fotografie prezentowane na wystawie to kwintesencja zbioru liczącego około 250 zdjęć, które powstawały przez ponad dziesięć lat. Teleobiektyw zapewnia Weberowi dystans, który on potrafi docenić: Fotografowany pozostaje nieskrępowany. Komputer zastępuje dziś pracę w ciemni. By pozbawić cyfrowe obrazy gładkości a uzyskać głębię i emocje, Weber chętnie korzysta z efektu ziarnistości jego starych filmów typu ORWO. Dla spotęgowania swojego przekazu zmienia wielkość obrazu, używa rozmycia i wyostrzenia.

Wystawa "Inne spojrzenie"
Gerhard Weber
1-10 września 2017 
Kościół pw. św. Trójcy w  Görlitz


Tekst (fragment): Ingrid Katzmarski-Leps