Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości

2016-08-13  14:41

Już w najbliższy czwartek do Wrocławia przyjadą eksperci z całeego świata, by dyskutować o utopijnych i apokaliptycznych wizjach przyszłości. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzą jako goście konferencji "Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości" organizowanej przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław.

Konferencja zainugurowana zostanie 18 sierpnia (czwartek) we wrocławskim Starym Ratuszu - rozpocznie ją debata intelektualistów środkowoeuropejskich zatytułowana "Europa Środkowa: przestrzeń utopii czy kraina króla Ubu?". W panelu moderowany przez Edwina Bendyka udział wezmą: czeska pisarka i eseistka Radka Denemarková, litewski filozof, historyk idei i pisarz Leonidas Donskis, ukraiński pisarz i publicysta Mykoła Riabczuk oraz Katarzyna Uczkiewicz-Styś, redaktor naczelna kwartalnika „Pamięć i Przyszłość”.
Główna część konferencji odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia w siedzibie NOT Wrocław. Drugi dzień rozpoczęty zostanie sesją "Wprowadzenie do utopii", podczas której, analizując przeszłość i teraźniejszość utopijnego myślenia, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy nauczeni historią możemy projektować utopie realistyczne, które nie byłyby z góry skazane na katastrofę. Panelistami tej części konferencji będą filozof i znawca współczesnej myśli politycznej Arno Münster (Niemcy) oraz historyk literatury i eseista Przemysław Czapliński. Następnym podejmowanym tematem będą utopie technologiczne - czy rzeczywiście jesteśmy skazani na postęp techniczny? A jednocześnie, czy jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować jego przebieg? W sesji "Pokusa nieśmiertelności: od technoutopii do transhumanizmu" udział wezmą: bioetyk i socjolog James Hughes (USA), metahumanistyczny filozof Stefan Sorgner (Niemcy), Dominika Kozłowska - redaktor naczelna miesięcznika „Znak” oraz prezeska fundacji "Panoptykon" Katarzyna Szymielewicz.
Ostatni dzień rozpocznie sesja "Postkapitalizm i inne alternatywy", zainspirowana kryzysem gospodarczym, jaki wybuchł w 2008 roku, a ktory zatrząsł w posadach całym systemem kapitalistycznym. Czy doświadczamy jego ostatecznej agonii, czy tylko kolejnego przepoczwarzenia? Jak może wyglądać świat postkapitalistyczny: czy będzie to powojenny świat Mad Maksa, a może prawdziwą alternatywą będzie świat kobiet, w którym złamane zostanie ostatecznie podstawowe źródło nierówności wynikające z różnicy płci? Na to ostatnie pytanie postara się odpowiedzieć Inna Szewczenko (Ukraina), aktywistka i liderka radykalnej kobiecej organizacji FEMEN, wykład wprowadzający wygłosi pisarz, teoretyk mediów i aktywista Franco "Bifo" Berardi (Włochy), o utopiach lokalnych podyskutują natomiast etnolog i kulturoznawca Tomasz Rakowski oraz Michaił Akulow (Kazachstan) - dziekan Wydziału Kształcenia Ogólnego na Uniwersytecie Technicznym W Ałmatach. "Czas utopii" zamknie spojrzenie na Solidarność jako ruchu dażącego do zrealizowania swego rodzaju politycznej i społecznej utopii. Podczas sesji "Solidarność: mit, utopia, niewygodna przeszłość" uczestnicy wysłuchają wykładu socjolożki, politolożki i publicystyki Jadwigi Staniszkis oraz wezmą udział w debacie analizującej solidarnościowe dziedzictwo - do udziału w panelu zaproszeni zostali: materialistyczno-dialektyczny teoretyk i badacz Jan Sowa, filozofka feministyczna i aktywistka Ewa MajewskaLeszek Jażdżewski - redaktor naczelny "LIBERTÉ!" oraz politolog i filozof Krzysztof Mazur.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, by wziąć w nim udział wystarczy zarejestrować się wypełniając formularz dostępny pod adresem: tinyurl.com/CzasUtopii. Konferencja prowadzona będzie w języku polskim i angielskim, z internetową transmisją wideo na żywo. Więcej informacji na temat programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław znajdą Państwo w załączniku, na naszej stronie na Facebooku i Instagramie.


#dozobaczeniawprzyszłości