Wykłady wokół Panoramy Racławickiej - 26 czerwca 2016

2016-06-24  11:07

W niedzielę 26 czerwca w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędzie się cykl wykładów  pt.  Wokół Panoramy Racławickiej.

26 czerwca, godz. 11.00

Kapryjskie muzeum Jana Styki - wykład Beaty Stragierowicz

Cykl: Wokół Panoramy Racławickiej

Tematem wykładu będzie mało znane kapryjskie muzeum założone przez Jana Stykę. Prelegentka scharakteryzuje zgromadzone tam zbiory i opowie o ich losach po likwidacji placówki na Capri. Wstęp wolny, sala 116.

 

26 czerwca, godz. 12.00

Prawdy i półprawdy w Panoramie Racławickiej - wykład Romualda Nowaka

Cykl: Wokół Panoramy Racławickiej

Zgodnie z ideą malarstwa panoramowego monumentalne dzieło miało przede wszystkim wiernie odtworzyć zdarzenie historyczne, a sposób malowania był tylko środkiem temu celowi służącym. Wszyscy twórcy Panoramy Racławickiej przed przystąpieniem do pracy przeprowadzili odpowiednie, szczegółowe studia nad racławicką batalią. Zaskakuje więc fakt, iż tak bardzo historycznie nastawieni malarze odstąpili w kilku momentach od prawdy historycznej.

Wstęp wolny, sala 116.

 

26 czerwca, godz. 13.00

Kossakowie – trzecie pokolenie batalistów - wykład Iwona Strzelewicz-Ziemiańska

Cykl: Wokół Panoramy Racławickiej

Znamy z wielu publikacji twórczość i życie rodziny Kossaków. Przede wszystkim znakomitego malarza Juliusza Kossaka, jego pierworodnego syna - Wojciecha oraz jego dwie córki - Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdalenę Samozwaniec. Zdecydowanie mniej wiadomo już o życiu trzeciego z batalistów, synu Wojciecha - Jerzym, zapowiadającym się w młodości na spadkobiercę talentu i sławy dziada i ojca, który to mawiał, że "będzie z Jurka tęgi malarz". W rzeczywistości, wychowany w mateczniku Kossaków - Kossakówce, ówczesnym salonie artystycznym i intelektualnym Krakowa, Jerzy Kossak był samoukiem, który zakończył edukację na maturze i bardziej znany jest, jako kopista prac ojca, niż samodzielny malarz...

Wstęp wolny, sala 116.