"Zdjęcia wysokich lotów" - wystawa fotograficzna

 

partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Wrocław, Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1
kiedy: 2014-05-14 18:00 - 2014-06-08
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Wernisaż: 14 maja 2014, godz. 18:00

Mknący ponad dwa razy szybciej niż prędkość dźwięku myśliwiec SU 27, największy na świecie seryjnie produkowany samolot transportowy Antonow, czy też akrobacyjne popisy pilotów z Grupy Żelazny – to tylko kilka z kilkudziesięciu zapierających dech w piersiach zdjęć, które będzie można zobaczyć na wystawie fotograficznej pt. „Zdjęcia wysokich lotów” od 14 maja w leśnickim Centrum Kultury „Zamek”.  Zdjęcia zostały wykonane podczas pokazów lotniczych, zawodów akrobacyjnych oraz na lotniskach w Polsce,  Niemczech, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Francji i Węgrzech. Podczas wernisażu odbędą się też projekcje filmów dokumentalnych poświęconych lotnictwu: "Paths of hate" reż Damian Nenow i "Wirtualna Wojna"  reż. Jacka Bławuta.

 


Na wystawie proponujemy Państwu fotograficzną podróż, której celem jest prezentacja rzeczywistości jaka odbywa się najczęściej nad naszymi głowami. Tematem łączącym zdjęcia jest nasza pasja - lotnictwo, pokazana na różne sposoby. Wystawione zdjęcia są niewielką częścią dużego zbioru fotografii jakie udało nam się zrobić na lotnisku imienia Kopernika we Wrocławiu, ale też na wielu innych w Polsce i Europie.
Autorami zdjęć są wybrani członkowie Stowarzyszenia SPOTTER.PL:
Sebastian Bieńkowski, Marek Duszyński, Krzysztof Dymel, Waldemar Kowalski, Marcin Kuska, Mariusz Norymberczyk, Marcin Szpak, Jacek Waszczuk,Łukasz Wiśniewski, Arkadiusz Zachert
Mamy nadzieję, iż wystawa pozwoli Państwu z innej perspektywy spojrzeć na maszyny latające na co dzień, wysoko nad naszymi głowami, będące efektem ludzkiej myśli technicznej. Część prezentowanych statków powietrznych to samoloty pasażerskie, które z natury rzeczy są większości zwiedzającym bliższe. Pokazujemy też wojskowe myśliwce, które można zobaczyć jedynie poza granicami naszego kraju, na specjalnych pokazach. Zdjęcia, które zostały zaprezentowane na wystawie, być może staną się inspiracją dla miłośników lotnictwa i fotografii.
Jacek Waszczuk Stowarzyszenie spotter.pl

 

 

 

 

POKAZY FILMOWE:

 

 

"Paths of hate" reż Damian Nenow  (10 min.)

 

Walka. Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi; nieważne czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny – krwawe ślady, ścieżki nienawiści… „Paths of Hate” to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia.

„Paths of Hate” pełen jest widowiskowych i atrakcyjnych pla¬stycznie scen walk lotniczych. Swoją konstrukcją, specyficzną narracją a przede wszystkim nowatorską i dalece zaawanso-waną technicznie stylizacją obrazu, bazującego na grafice 3D, przypomina wprawiony w ruch sensacyjny komiks.
Po rozmowie z Tomkiem Bagińskim – przyznaje Nenow – spróbowałem osadzić świat „Paths of Hate” w silnie stylizo¬wanej plastycznie konwencji. W2006 roku powstał pierwszy zwiastun będący jednocześnie testem technologii. Komikso¬wa stylizacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Uznałem, że rysunkowa kreska idealnie pasuje do surrealistycznych scen pojedynku, jednocześnie dając filmowi świeżość i wyróżniając go na tle dziesiątek fotorealistycznych animacji 3D.

 

 

"Wirtualna Wojna" reż. Jacek Bławut (70 min.)


Dokument HBO w reżyserii Jacka Bławuta opowiada o mężczyznach zafascynowanych drugą wojną światową, którzy realizują swoją pasję, angażując się w gry komputerowe. Obserwując graczy i ich życie, pojawia się pytanie, czy rodzi się nowy gatunek człowieka – homo virtualis.

Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn latających w czasie drugiej wojny światowej i w czasie rzeczywistym rozgrywają powietrzne bitwy. Niektórzy traktują swoją pasję jako hobby, dla wielu z nich gra stała się jednak treścią życia - poświęcają jej coraz więcej czasu, rezygnując z kontaktów i spotkań z przyjaciółmi. Koledzy z wirtualnej eskadry zastępują im prawdziwych znajomych. Razem odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach. Ważną rolę w ich życiu odgrywają też wirtualni wrogowie - piloci samolotów innych krajów.

Jacek Bławut prezentuje graczy pochodzących z kilku krajów - Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiada o tym, kim są, próbuje dociec, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Symultanicznie filmując wszystkich graczy biorących udział w wirtualnej bitwie, oddaje także emocje, jakie budzi w nich gra. Jacek Bławut jest doświadczonym dokumentalistą (Szczur w koronie) oraz operatorem filmowym (Dekalog, Dzień świra), członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego filmy były pokazywane na festiwalach w San Sebastian, Toronto, Budapeszcie czy Mannheim.

 

 © HBO Česká republika, spol. s r.o., Produkcja Filmów Jacek Blawut. Wszystkie prawa zastrzeżone. 2012.

 

 



Spotter.pljest niekomercyjnym, ogólnopolskim stowarzyszeniem zrzeszającym pasjonatów szeroko pojętej awiacji i fotografii lotniczej. Są wśród nas osoby  w różnym wieku, o różnorodnych zainteresowaniach: lotniczego transportu pasażerskiego, szybownictwa i balonów, modelarstwa, samolotów w służbie wojskowej w kraju i na Świecie, zespołów akrobacyjnych, historii lotnictwa, fotografii samolotów na wysokościach przelotowych oraz wielu innych.  Aktywność Stowarzyszenia skoncentrowana jest wokół internetowego forum lotniczego funkcjonującego w Polsce od 2004 r. oraz portalu internetowego. Działalność członków stowarzyszenia ma na celu integrację osób o zbliżonych fascynacjach lotniczych, wymianę informacji, poszerzanie wiedzy w wielu konkretnych zagadnieniach, rozwój własnej twórczości fotograficznej. Znacząca część wyżej wymienionej działalności przedkłada się na wspólne wizyty w krajowych bazach lotniczych i  uczestnictwo w zagranicznych pokazach lotniczych.

 

 

Informacja pochodzi ze strony organizatora

https://www.traditionrolex.com/30