„Z klasyką przez Polskę”: Piotr Alexewicz. Recital fortepianowy.

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Średniowieczny kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie ul. Złotoryjska 25, Świerzawa
kiedy: 2023-08-20 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Piotr Alexewicz – fortepian
W programie koncertu: utwory Robert Schumanna i Fryderyka Chopina

18 sierpnia 2023, godz. 18.00
Sala widowiskowa Strzelińskiego Ośrodka Kultury

19 sierpnia 2023, godz. 18.00
Świetlica wiejska w Tyńcu Małym

20 sierpnia 2023, godz. 18.00
Średniowieczny kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie

Bezpłatnw wejściówki w formie zaproszenia można odbierać w siedzibie organizatorów koncertów.

 

Piotr Alexewicz – jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Urodzony w 2000 r., student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Od września 2022 student prof. Konstantina Scherbakova w Zürcher Hochschule der Kunste w Zurychu. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.

Laureat I nagrody i dwukrotny zwycięzca 48. i 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Artysta może poszczycić się m.in. laurami na takich konkursach jak: Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda Musicdeco na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu, II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie.

Debiutancki album artysty z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela został wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). Na jego zaproszenie pianista wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia, pod batutą Howarda Shelley’a zarejestrował wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, niebędące koncertami (NIFC CD 201). W 2023 roku artysta zarejestrował komplet 26 preludiów Fryderyka Chopina oraz Sonatę b-moll op. 35.

Występował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, 73. 75. 76. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”, „Nohant Festival Chopin”, Międzynarodowym Festiwalu „Emanacje” w Lusławicach, 55 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2023 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Andrzej Boreyko, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann, Jacek Rogala, Ruben Silva, Daniel Stabrawa, Norton Morozowicz.

 

 

Projekt „Z klasyką przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

 

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 
 
https://www.traditionrolex.com/30