31. Głogowskie Spotkania Jazzowe - Gala Swingu

"SWING REVISITED" SOYKA & ROGER BERG BIG BAND  

organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie
partner: Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie
gdzie: Głogów, Miejski Ośrodek Kultury
kiedy: 2015-10-23 18:00 - 2015-10-23 20:00
bilety: Wstęp płatny
opis:

23.10.2015r. godz. 18.00

31. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE
- GALA SWINGU
- "SWING REVISITED" SOYKA & ROGER BERG BIG BAND

Bilety:
50zł/przedsprzedaż,
60zł/w dniu koncertu. KONCERT "Swing Revisited"

Stanisław Soyka & Roger Berg Big Band

Koncert ”Swing Revisited” jest ukłonem dla gatunku jazzu, który dominował w latach 1930-60. To amerykański swing w brawurowym wykonaniu wybitnego polskiego jazzmana Stanisława Soyki i Roger Berg Big Band. Artyści  odświeżają standardy między innymi Duke’a Ellingtona, Raya Charlesa czy Billy Strayhorna.

Swing to nie tylko muzyka, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi ale także styl tańca towarzyskiego. W ostatnich latach moda na tańczenie swinga powraca. Standardy jazzowe zaśpiewa Stanisław Soyka, wybitny polski wokalista jazzowy a zagra  Roger Berg Big Band, szwedzko-duńska orkiestra big bandowa w składzie: 4 trąbki, 4 puzony, 5 saksofonów (łączone z klarnetami i fletami), fortepian, kontrabas, gitara i perkusja. Współpraca muzyków rozpoczęła się od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu.  ”zachwyciłem się  ”czułością“ z jaką grali tę muzykę“ - wspomina Stanisław Soyka – ”oczywiście nie wytrzymałem i wskoczyłem na chyba trzy numery. Było po prostu wspaniale“.

Wiosną tego roku odbyła się premiera płyty pod tym samym tytułem „Swing Revisited”, której wydawcą jest Universal Music Polska. Album, który powstał z tego wyjątkowego połączenia energii,  jest powrotem do złotych lat swingu. Zrealizowany w studiach nagraniowych  w Szwecji i w Polsce nie jest jednak kolejną propozycją siłowego unowocześniania klasyki amerykańskiej piosenek lat 40.  „Swing Revisited” nagrany został według najlepszych, ”starozakonnych” wzorów i  z poszanowaniem  tradycji swingowych tak, by oddać kunszt twórców tamtych czasów, bo jak podkreślają artyści, nie da się ulepszyć muzyki  Duke’a Ellingtona, trzeba ją po swojemu przeżyć.

„Ta muzyka już z górą  40 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych

czy na scenach koncertowych. Kultura Big Bandu ewoluowała. Pojawiły się orkiestry: Thada Jonesa/Mela Lewisa, Gila Evensa, Carli Bley i inne, które wniosły tak wiele do światowej
muzyki i… oddaliły w cień dokonania twórców z pierwszej połowy dwudziestego wieku, ale… kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką – na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój.“

                                                                                                                                   Stanisław Soyka


Bio:
Stanisław Soyka (www.soyka.pl) – polski wokalista jazzowy,  pianista, kompozytor urodzony w 1959 roku. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym. Ukończył Wydział Kompozycji i Aranżacji  renomowanej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stanisław Soyka debiutował w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Śpiewał tam utwory Raya Charlesa,  Carole King i Beatlesów. Zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszym albumie „Don’t You Cry”.
W 1981 roku ukazuje się płyta „Blublula”. Zawiera porywające wykonania takich standardów jak „I’m just a lucky so and so” D. Ellington’a czy Naima J. Coltrane’a. Całość z towarzyszeniem Tria Wojciecha Karolaka. Płyta staje się „Jazzową płyta roku ‘81” i rozchodzi się w „złotym” nakładzie. To wtedy właśnie legendarny amerykański animator i krytyk jazzowy W. Conover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Soykę, miał powiedzieć: ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej.
W 1988 roku artysta rozpoczął długą i owocną współpracę z Januszem Yaniną Iwańskim, gitarzystą jazz-rockowej grupy Tie Break. Duet Soyka & Yanina nagrał szereg płyt. O ich albumie „Acoustic”  mówi się, że o kilka lat wyprzedził epokę nagrywania "bez prądu". Kolejna ich płyta "Neopositive” (1992), zawiera piosenkę „Tolerancja”, która została wylansowana na wielki przebój.
Przez ponad 35 lat kariery muzycznej Stanisław Soyka nagrał wiele płyt, które zapisały się w sposób szczególny w historii polskiej muzyki. Wciąż jest inny, wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut.

Roger Berg Big Band (www.rogerberg.com) – Roger Berg rozpoczął grę na perkusji w wieku trzech lat. Od początku inspirowali go najlepsi z najlepszych: Gene Krupa (Goodman), Jo Jones (Basie), Louie Bellson (Ellington) oraz najbardziej podziwiany Buddy Rich. Po wielu latach rozmaitych doświadczeń m.in. w teatrach muzycznych, zespołach grających jazz tradycyjny (np. Papa Bue’s Viking Jazzband), a także po dwóch dekadach grania w Tivolis Big Band, orkiestrze Ogrodów Tivoli w Kopenhadze, Roger zdecydował się na stworzenie własnego zespołu. Chcąc zbudować tradycyjną, kompletną orkiestrę big bandową, która będzie tak bliska amerykańskich tradycji swingowych, jak to tylko możliwe, stworzył zespół o solidnym brzmieniu znany dziś z wielu muzycznych przedsięwzięć. Są wśród nich zarówno występy w klubach jazzowych i na festiwalach, jak i duże koncerty, przedstawienia muzyczne i gale. Można tu wymienić pełną  splendoru, coroczną imprezę artystyczną Git Gay Galan w Malmö, występ w czasie Tygodnia Eurowizji 2013 z ikonami szwedzkiej muzyki rozrywkowej Siw Malmkvist i Ann-Louise Hanson lub też widowiskowe bitwy big bandów.
Na co dzień orkiestrze towarzyszy wokalne trio żeńskie. Instrumenty wchodzące w skład Roger Berg Big Band to: 4 trąbki, 4 puzony, 5 saksofonów (łączone z klarnetami i fletami), pianino, kontrabas, gitara i perkusja – kompletny big band jak z najświetniejszych lat Ery Swingu.

Video:

Linki do materiałów na YouTube

Making of “ When I fall in love”

https://www.youtube.com/watch?v=Ign-PCBqtok

Making of

https://www.youtube.com/watch?v=IKoD5SH7nXY

Teledysk “Let the good time roll”

https://www.youtube.com/watch?v=w123YSmbgE8

Odsłuch fragmentów płyty:

https://www.youtube.com/watch?v=B8ot7oSf23M

 /AL/

Wydarzenie jest edycją festiwalu: Głogowskie Spotkania Jazzowe
https://www.traditionrolex.com/30