Wystawa stała - "GALERIA ŚLĄSKIEJ SZTUKI SAKRALNEJ" - Muzeum Regionalne w Jaworze

 

partner: Muzeum Regionalne w Jaworze
gdzie: Jawor, Muzeum Regionalne, ul. Klasztorna 6
kiedy: 2019-01-01 - 2020-12-31
bilety: Wstęp płatny
opis:

Ekspozycja mieści się w gotyckim, halowym wnętrzu kościoła klasztornego, w którym zachowały się XVI i XVII - wieczne polichromie. Sklepienie świątyni pokrywają motywy kwiatowe o dziwnych, fantazyjnych kształtach. Na ścianie południowej widzimy wielkoformatowy cykl pasyjny złożony z ośmiu kwater, pod którym znajduje się unikatowy „notatnik" zajmujący długość kilkunastu metrów. Możemy tam przeczytać różne zapiski z XVI, XVII i XVIII w. Sa tam m. in. notatki malarzy pracujących w XVII w. przy freskach.

W tym przepięknym wnętrzu pokazujemy unikatowy zespół transferów. Sa to m.in. XV - wieczne malowidła ścienne pochodzące z kościołów w Świerzawie, czy Kotliskach. Osobny zespół tworzą zabytki rzeźby drewnianej, od późnogotyckich i barokowych madonn

I świętych, po typowe przykłady śląskiego malarstwa tablicowego i sztalugowego, m.in. obraz św. Augustyn pędzla Jeremiasa Josepha Knechtla. Ciekawy przykład sztuki protestanckiej reprezentowany jest przez malowane epitafium rodziny Ruhnbaumów z ok. 1570 roku, na którym umieszczono najstarsza "panoramę" Jawora z data 1562 r, oraz manierystyczny tryptyk ze sceną Ukrzyżowania z 1 ćw. XVII w.