5. Targi Książki Regionalnej SILESIANA

 

organizator: Dolnośląska Biblioteka Publiczna
partner: Dolnośląska Biblioteka Publiczna
gdzie: Wrocław, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58
kiedy: 2014-04-10 - 2014-04-13
bilety: Wstęp darmowy
opis:
To cykliczna impreza organizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku. Ma formę targów połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.
 
Książka regionalna prezentowana na targach „Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy” to z jednej strony książka dotycząca regionu, a z drugiej każda książka, bez względu na tematykę, która powstała w regionie – tzn. została wydana przez miejscowe wydawnictwo bądź napisana przez miejscowego autora.
 
Publiczność zwiedzająca targi może zapoznać się z książkami, czasopismami oraz innymi materiałami dotyczącymi historii, kultury, gospodarki i atrakcji turystycznych Dolnego Śląska; zwiedzający mogą poznać twórczość miejscowych pisarzy i dziennikarzy.
 
Targi i towarzyszące im imprezy mają wspierać aktywność intelektualną, kulturalną, hobbystyczną i turystyczną lokalnej społeczności, a także wspierać i promować działalność wydawniczą i literacką regionalnych wydawców i pisarzy.
 


Od roku 2012 w trakcie targów wręczana jest Nagroda Wydawnicza Silesiana za publikację, która treścią, osobą autora i/lub formą edytorską najlepiej promuje Dolny Śląsk i stanowi wizytówkę regionu.

 

PROGRAM:

 

czwartek, 10.04

11.00 - spotkanie z Aleksandrą Kobielec, autorką publikacji „AL Friedland – filia KL Gross-Rosen w Mieroszowie” pt. : Nieznana historia podobozu Gross-Rosen – AL Friedland

12.00 - „Podróże po Śląsku: północną stroną, przez śląski las” prelekcja Antoniego Boka z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej

13.00 - Stare druki w nowych szatach. O sztuce konserwacji książki – wykład i film przygotowane przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

17.00 - spotkanie z Martą Mizuro, promocja nowego kryminału „Cicha przystań”

 

piątek, 11.04

10.00 - spotkanie z byłym więźniem KL Gross-Rosen, Wacławem Bryjanowskim pt. „Wrocław mojej młodości – wspomnienia więźnia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen”

12.00 - spotkanie z Martą Miniewicz, przewodnikiem miejskim pt.: „Przepis na wrocławską legendę”

16.00 - „1241”- legenda błogosławionego Czesława w komiksie, spotkanie z Juliuszem Woźnym autorem komiksu - opowiadającego o oblężeniu Wrocławia podczas najazdu Mongołów w XIII wieku

17.00 - spotkanie autorskie z pisarzem Andrzejem Ziemiańskim, najpopularniejszym autorem sf i fantasy na Dolnym Śląsku

 

sobota, 12.04

10.00 i 13.00 - Wszystkie dzieci zapraszamy na wycieczki Z PRZEWODNIKIEM POD RĘKĘ - z Krzysztofem Głuchem i Justyną Rapacz, przewodnikami i autorami książek o Wrocławiu.

Wycieczka biegnie szlakiem wrocławskich krasnali. Przed wyruszeniem w drogę każde dziecko otrzymuje wypożyczony strój krasnala: krasnoludkową czapeczkę i krasnoludkową tunikę. W programie wycieczki przewidziany jest poczęstunek. Uczestnicy otrzymują pamiątkową książkę Szlakiem wrocławskich legend Justyny Rapacz z dedykacją i autografem autorki. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem

tel. (71) 335 22 36

11.00 - Rodzinny spacer po Wrocławiu szlakiem legend Starego Miasta z przewodnikiem miejskim Martą Miniewicz Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem tel. (71) 335 22 36

12.00 - O ludziach nauki, którzy współtworzyli przemysł i o kulturze wrocławskiego środowiska studenckiego z lat 50. I 60. XX wieku – Wydawnictw Folta

16.00 - promocja tryptyku poetyckiego „Ślubu nie będzie”, „Uśmiech wytchnienia”, „Szukam siebie” Krystyny Zajko-Minkiewicz, polonistki, dziennikarki, animatorki kultury teatralnej, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

17.00 - spotkanie z Małgorzatą Cimek-Gutowską, poetką, pisarką i autorką audycji radiowych, promocja tomiku poezji „Krople czasu”

 

niedziela, 13.04

11.00 - spotkanie z Markiem Perzyńskim pt.: Dolny Śląsk nasza wielka ojczyzna.

Rozwiązanie konkursu „Moje szkolne wspomnienia”.

13.00 - warsztaty poetyckie dla młodych twórców przygotowane przez Stowarzyszenie Strumień.

Rozwiązanie konkursu „Młody Poeta Dolnego Śląska”.

 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: dswsilesiana.blogspot.com

 

PATRONAT MEDIALNY - DOKIS.PL


Wydarzenie jest edycją festiwalu: Targi Książki Regionalnej SILESIANA
https://www.traditionrolex.com/30