100. rocznica urodzin Czesława Słani

 

partner: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
gdzie: Wrocław, Muzeum Poczty i Telekomunikacji
kiedy: 2021-10-22 - 2022-01-31
bilety: Wstęp darmowy
opis:
100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce.
 
Czesław Słania (1921-2005) - artysta grafik, projektant, rytownik, sztycharz reprodukcyjny pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie – tu rozpoczął pracę i swą rytowniczą przygodę, która doprowadziła go do panteonu światowej sławy rytowników.
Do wyjazdu z Polski w 1956 roku wykonał dwadzieścia trzy ryty znaczków pocztowych, pod koniec życia jeszcze piętnaście już dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Polczty Polskiej.
Po opuszczeniu kraju pracował dla kilkudziesięciu państw w tym: Szwecji, Danii, Monako, Wysp Owczych, Australii. Był królewskim rytownikiem Szwecji.
 
W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja "słanianów", na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.
22 października o godzinie 11, zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej twórczości artysty.
Będziemy mieli zaszczyt gościć Pana Zygmunta K. Jagodzińskiego, który wygłosi prelekcję pt. "Czesław Słania - geniusz rytu, heroiczny sztycharz, artysta kompletny".
organizatorzy Muzeum Poczty i Telekomunikacji
mecenasi Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych