Spotkania z malarstwem historycznym w Teatrze Polskim we Wrocławiu

gdzie: Wrocław, Teatr Polski Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
kiedy: 2014-09-08 19:00
bilety: Wstęp darmowy
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Teatr Polski zaprasza we wrześniu 2014 na cykl pięciu wykładów pod hasłem Spotkania z malarstwem historycznym, a także wernisaż uczniów Zespołu Szkół Plastycznych we Wrocławiu. Akcja towarzyszy przedstawieniu Termopile polskie. Wstęp wolny!

Zaproszeni goście (historycy sztuki, edukatorzy, kuratorzy) opowiedzą o strategiach interpretacji źródeł historycznych oraz historiach zapisanych w dziełach sztuki, szczególnie odwołujących się do najważniejszych dla historii naszego kraju wydarzeń, do których nawiązuje w swoim dramacie Tadeusz Miciński.

 

Harmonogram spotkań:

8 września 2014, godz. 19:00, Scena na Świebodzkim
Magdalena Skowrońska (Muzeum Współczesne Wrocław): Przeglądanie historii. Polscy artyści współcześni wobec wielkich narracji

Powrót historii i pamięci jako zagadnień leżących w obszarze zainteresowania artystów to ważny element sztuki współczesnej. Nadrzędny porządek historii jest jednak przez twórców często przetasowywany, rozgrzebywany, a czasem konstruowany na nowo. Nienaruszalność opowieści zniesiona zostaje dzięki postulowanej subiektywności sztuki. W jaki sposób współczesne "artystyczne ramy" ujmują historię?
"Sięganie po" czy wykorzystywanie wielkich narracji w twórczości artystycznej przyrównać można do procesu przeglądania historii odwiedzonych stron w przeglądarce internetowej. Lista odwiedzonych wirtualnie adresów tworzy zapis, którego odczytanie podlegać może rozmaitym modyfikacjom.

15 września 2014, godz. 19:00, Scena na Świebodzkim
Zofia Reznik (Uniwersytet Wrocławski; BWA Wrocław): Found footage, remiks, zawłaszczenia i reenactment – repertuar współczesnego artysty

W drugiej połowie XX w. znacząco zmienił się nasz sposób postrzegania historii. Przestały nas interesować wyłącznie tak zwane wielkie narracje, ważne wydarzenia polityczne czy militarne, a coraz chętniej przyglądamy się biografiom i życiu codziennemu. Naszym źródłem wiedzy o przeszłości są już nie tylko wykopaliska, dokumenty i literatura – w poprzednim stuleciu upowszechniły się aparaty fotograficzne, rejestratory dźwięku i kamery, dzięki którym niemal każdy człowiek mógł tworzyć swoje prywatne archiwum dokumentów audiowizualnych. W pewnym sensie artyści przestali więc być nam potrzebni do opowiadania i pokazywania historii. Część z nich zajęła się więc tworzeniem sztuki futurystycznej, poszukiwaniem "czystej formy" albo malowaniem abstrakcji. Po II wojnie światowej, w związku z silnym kryzysem wartości, zaczęto jednak przy użyciu nowych mediów coraz chętniej zadawać pytania przeszłości. Są one nieraz bardzo trudne, bo dotyczą sytuacji niejednoznacznych czy ciągle jeszcze nierozwiązanych problemów: tego, co zapomniane, marginalizowane albo ukryte. W czasie spotkania przyjrzymy się niektórym ze sposobów rewidowania czy kwestionowania historii przez współczesnych artystów i spróbujemy się zastanowić, po co właściwie to robią.

22 września 2014, godz. 19:00, Scena na Świebodzkim
Maria Kondracka (Galeria ARTYKWARIAT): Prawda, fikcja, interpretacja – sztuka w służbie narodu w XIX w. w Polsce

Wykład będzie dotyczył sytuacji społeczno-politycznej w XIX-wiecznej Polsce oraz jej wpływu na tematykę i estetykę ówczesnego malarstwa. Przedstawię również różne perspektywy postrzegania sposobu kształtowania świadomości narodowej przez malarzy tworzących w nurcie historycznym: począwszy od wiernego odwzorowywania minionych wydarzeń, przez kreowanie fikcji artystycznej, a skończywszy na indywidualnej interpretacji faktów historycznych.

29 września 2014, godz. 17:00, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
wernisaż uczniów Zespołu Szkół Plastycznych we Wrocławiu: Plenery w Tatrach i Chorwacji

29 września 2014, godz. 19:00, Scena Kameralna
Waldemar Okoń (Uniwersytet Wrocławski): Polskie malarstwo historyczne w oczach krytyki artystycznej – dawniej i dziś

Będę mówił o krytycznej recepcji tej sztuki w wieku XIX, kiedy to malarstwo o tematyce historyczne oceniano w Polsce najwyżej ze względów nie tylko artystycznych, ale i przede wszystkim politycznych, i o ocenie tej sztuki w "czasie awangard", kiedy to zeszła ona zupełnie na margines, stając się synonimem postaw tradycjonalnych i konserwatywnych. Ostatnio zauważa się jednak ponowne zainteresowanie sztuką zaangażowaną w naszą historię, o czym też będę się starał kilka słów powiedzieć.

 

Informacja pochodzi ze strony organizatora

https://www.traditionrolex.com/30