Magazyn Aspen: 1965 — 1971

gdzie: Wrocław, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a
kiedy: 2014-05-23 18:30 - 2014-09-01
bilety: Wstęp darmowy
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Otwarcie: 23 maja 2014, godz. 18.30

,,Wszystko było w tym czasie jak sen”, zadeklarował w wywiadzie przeprowadzonym w 2012 roku amerykański artysta Dan Graham, redaktor ósmego numeru „Aspen”. Jego słowa oddają nowatorski charakter magazynu, jaki współtworzył z czołowymi artystami sceny amerykańskiej i brytyjskiej. Publikacja ta była wydawana w Nowym Jorku, nieregularnie, między 1965 a 1971 rokiem i wysyłana pocztą do subskrybentów. Pomysłodawczynią magazynu, jego wydawcą, oraz pierwszą redaktorką była Phyllis Johnson.
  
„Aspen” było z założenia multimedialne i projektowane z myślą o zaangażowaniu wszystkich zmysłów. Miało formę pudełka, które mieściło w sobie tak różnorodne treści jak poezja, interwencje artystów zaprojektowane specjalnie z myślą o przestrzeni magazynu, teksty, które zmieniły krytykę literatury i sztuki, jak „Smierć autora” Rolanda Barthes’a, ponadto filmy 8mm oraz nagrania dźwiękowe muzyki eksperymentalnej tego czasu, między innymi Johna Cage’a, La Monte Young, Yoko Ono, Johna Lennona, Philipa Glassa, Petera Walkera.
  
Wystawa przywołuje oryginalny zamysł interdyscyplinarności i kolektywnego czytania, udostępniając filmy i nagrania i oferując zwiedzającym dostęp do wszystkich dziesięciu numerów magazynu. Jest to pierwszy projekt MWW realizowanym we współpracy z Whitechapel Gallery w Londynie.
  
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja „Pole gry. Magazyny i książki jako miejsca sztuki”.
  
  

Materiały do pobrania Konferencja „Pole gry. Magazyny i książki jako miejsca sztuki” Kuratorki Sylwia Serafinowicz (MWW), Nayia Yiakoumaki (Whitechapel Gallery)

 

 

Wystawa zorganizowana przez Whitechapel Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Współczesnym Wrocław

Dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Konferencja zrealizowana dzięki wsparciu: Instytutu Adama Mickiewicza, Polish Cultural Institute w Londynie oraz British Council

 

 

 

Informacja pochodzi ze stony organizatora

https://www.traditionrolex.com/30