Koncert promujący płytę z utworami Josepha Szulca

 

partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Wrocław, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, pl. Kościuszki 10
kiedy: 2015-04-21 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Klub Muzyki i Literatury zapraszają na koncert promujący płytę z utworami polskiego kompozytora Josepha Szulca.

 

W programie:

Sonate en la mineur op. 61 na fortepian i skrzypce
Berceuse op. 4 na skrzypce i fortepian
Mélodie orientale na skrzypce i fortepian
Sérénade na skrzypce i fortepian

 

Wystąpią:

Jarosław Pietrzak – skrzypce
Julita Przybylska-Nowak – fortepian

 

Joseph (Józef Zygmunt) Szulc urodził się w Warszawie w 1875 roku w rodzinie z bogatymi tradycjami muzycznymi. Studiował kompozycję pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego oraz grę na fortepianie w Instytucie Muzycznym w Warszawie, studia pianistyczne kontynuował w Berlinie, gdzie wkrótce dał się poznać jako znakomity wirtuoz i akompaniator. Od roku 1899 przebywał w Paryżu, studiując kompozycję u profesora Julesa Masseneta, a wykształcenie pianistyczne uzupełniał pod kierunkiem Ignacego Jana Paderewskiego, studiował także dyrygenturę.

Joseph Szulc komponował operetki, utwory fortepianowe, kameralne i pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu. Kompozytor zmarł w Paryżu w 1956 roku.

 

Jarosław Pietrzak
Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. H.Wieniawskiego w Łodzi.  Dalszą edukację muzyczną  kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 r. Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie w 1980 r. oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im.K.Szymanowskiego w Łodzi w 1986 r. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem takich pedagogów jak: Jean Fournier, Irena Dubiska, Wolfgang Marschner, Oleg Krysa, Renato de Barbieri oraz Zachar Bron.

W 1988 r. został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych oraz  koncertował  w większości krajów Europy, w Argentynie, Brazylii, Japonii i USA. Uczestniczył także w światowych tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina. W latach 1992-1994 był muzykiem L’Orchestre National de Chambre de Toulouse.

Od 1996 r. jest koncertmistrzem i jednym z założycieli Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. Prowadzi także ożywioną działalność solistyczną i kameralną.  Jako solista występował  w wielu renomowanych salach koncertowych. Należą do nich: Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, Spivey Hall w Atlancie, City Hall w Glasgow oraz Sala Koncertowa  Filharmonii w Sofii. Wielokrotnie koncertował na festiwalu Musique et Amitie w Biel w Szwajcarii. W Polsce występował na wielu festiwalach, m.in. Forum Musicum, Wieczory w Arsenale, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova oraz Musica Electronica Nova.  

W swoim dorobku ma płytę  Polish Violin Duos  nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych prowadząc od pulpitu koncertmistrza Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej.  

Jest profesorem Akademii  Muzycznej im.K.Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada na Letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Dusznikach Zdroju, prowadził także Kursy Mistrzowskie w Daejeon w Korei Południowej oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.

Od kilku lat koncertuje w duecie z pianistką Julitą Przybylską – Nowak. Artyści prezentują  utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego. W swoim repertuarze mają wiele kompozycji, które nie były prezentowane  po 1945 roku. W maju 2010 roku wystąpili   podczas ceremonii wręczenia odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem. Koncertowali na wielu festiwalach prezentujących kulturę żydowską. W 2014 r.  wzięli  udział w XI edycji Festiwalu Warszawa Singera.

 

Julita Przybylska – Nowak
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Janiny Butor w swoim rodzinnym mieście -  Wrocławiu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Liceum Muzycznego, studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka. Była dwukrotną stypendystką towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie brała udział w konkursach pianistycznych w Polsce, a także za granicą w Gӧttingen, Darmstadt i Mariańskich Łaźniach. Swoje umiejętności  doskonaliła  na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Haliny Czerny – Stefańskiej,  Edith Picht – Axenfeld ,  Sabolcsa Esztenyi i Aleksego Orłowieckiego. Ukończyła także studia podyplomowe w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza i prof. Józefa Stompla.

Początki jej pianistycznej kariery były  związane z muzyką Fryderyka Chopina, którą prezentowała  na festiwalach pianistycznych w Żelazowej Woli i Dusznikach Zdroju. Wystąpiła także z cyklem recitali chopinowskich na Światowej Wystawie Euro Gate w Taipei  na Tajwanie oraz podczas wystawy Expo w Hanowerze w 2000 roku.  W swoim  repertuarze ma także koncerty fortepianowe F. Chopina, I. J. Paderewskiego i F. Mendelssohna, które wykonywała z orkiestrami pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, Jacka Rogali i Marzeny Diakun.  W 2002 roku dokonała prawykonania, a następnie  nagrania sonat fortepianowych wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego.

Od 2001 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której to uczelni uzyskała tytuł doktora sztuki. W 2013 roku prowadziła kurs muzyki kameralnej w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Wystąpiła z recitalami kameralnymi w Instytucie Polskim w Rzymie oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.

Obecnie współpracuje ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści wspólnie prezentują utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego. Mają w swoim repertuarze także nieznane, odnalezione przez siebie kompozycje. Wystąpili podczas uroczystości nadania odznaczenia  Sprawiedliwy wśród Narodów Świata  Instytutu Yad Vashem, na Festiwalu  Mazel Tov w Synagodze w Ostrowie Wielkopolskim, w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym powstanie Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w Getcie Warszawskim oraz we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem, podczas  obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu . W 2014 r. wzięli udział w XI edycji Festiwalu Warszawa Singera, prezentując program Manginot Avudot – muzyka odnaleziona.

 

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

 Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu


 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: www.okis.pl

https://www.traditionrolex.com/30