Wystawa stała - Muzeum Sportu i Turystyki [Karpacz]

Turystyka w Karkonoszach, Rozwój sportów zimowych, Ochrona przyrody 

organizator: Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
partner: Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
gdzie: Karpacz, ul. M. Kopernika 2
kiedy: 2017-01-01 00:00 - 2017-12-31 00:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody. Posiada interesujące zbiory i ciekawie urządzoną ekspozycje muzealną.

Wystawa stała obejmuje trzy działy:

1. Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach
Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy dokumentują najważniejsze przejawy działalności gospodarczej, ułatwiającej i przyspieszającej „zdobywanie” gór: pracę górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Dawne ryciny i oryginalny sprzęt informują o specyficznych sposobach podróżowania w Karkonoszach w XIX w., m.in. o noszeniu turystów w góry w specjalnych lektykach; pierwsze przewodniki mówią o roli uzdrowiska Cieplice w rozwoju turystyki. Szczególne miejsce zajmują tutaj pamiątki wybitnego poety i dramaturga, eksponowane w dziale „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”.
2. Rozwój sportów zimowych
Karkonoszesą regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich sporty saneczkowe. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek.
3. Ochrona przyrody
Różnorodne eksponaty i barwne fotogramy w sali wystawowej przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy.

 

- bilet normalny    - 6 PLN
- bilet ulgowy        - 4 PLN