"Akademia performance: od praktyki do teorii i z powrotem”

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Wrocław, Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, pl. bpa Nankiera 8,
kiedy: 2018-03-19 17:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Bogusławem Jasińskim poświęcone polskiej sztuce performance, pt. „Akademia performance: od praktyki do teorii i z powrotem”, które odbędzie się w poniedziałek 19 marca o godz. 17:00 w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Bogusław Jasiński jest filozofem i artystą, autorem kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki, z których najważniejsze to: „Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych”, „Myślenie Heidegggerem”, „Tezy o ethosofii”, „Zagubiony ethos” czy „Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger”. Laureat nagrody ministerialnej I-go stopnia im. S. Wyspiańskiego, członek kilku stowarzyszeń naukowych i artystycznych w kraju i za granicą, „Najwybitniejszy Młody Polak Roku 1981” wybrany w ankiecie dziennikarzy. Twórca i artystyczny lider grupy artystycznej „Pracownia Teatru”, członek „Sztuki i Teorii”, jeden z animatorów ruchu awangardy. Jest wykładowcą na wielu uczelniach w kraju i za granicą, a także pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Żyje na uboczu, w górach.

 

Podczas wykładu zostaną poruszone takie kwestie jak: definicja performance’u w oparciu o analizę procesu twórczego; krótka historia tej formy sztuki  –   od happeningu Allana Kaprowa (lata 50.) po sztukę kontestacji – tu ujęta jako społeczny kontekst pojawiania się nowych form w sztuce; język tej formy artystycznej – czy da się jej nauczać? oraz performance i performatyka  –  nowy etap sztuki, a także perfomance w kontekście nowych mediów.

 

Spotkanie będzie odpowiedzią na problematykę teoretycznego opisu sztuki akcji, brak narzędzi estetycznych oraz kwestię przedmiotu sztuki. Tym samym zostanie podjęta próba nowej definicji performance’u w oparciu o procesualny charakter całego działania. Spotkanie jest również okazją do prezentacji nowego projektu Akademii Performance.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Na zdjęciu od lewej Bogusław Jasiński i Jan Świdziński – fotografia z archiwum autora

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

https://www.traditionrolex.com/30