O picturebookach z Joanną Chmielewską

Spotkanie autorskie z Joanną Chmielewską 

partner: Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu
gdzie: Multimedialna Filia Biblioteczna, Kasztelańska 7
kiedy: 2017-10-26 17:00 - 2017-10-26 19:00
bilety: Wstęp darmowy
wykonawcy:

Iwona Chmielewska – autorka książek obrazkowych dla dzieci i dorosłych. Ukończyła grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mieszka i pracuje w Toruniu. Jej książki wydawane są m.in. w Niemczech, Francji, Japonii, Chinach i Tajwanie. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej, gdzie ma, jako jedyna polska autorka, swój fanklub. Za swoją twórczość zdobyła Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award, czyli ilustratorskiego Oskara.

Napisała m.in. wielokrotnie nagradzany „Pamiętnik Blumki” (Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Obrazkowa), „O wędrowaniu przy zasypianiu”. „Dwoje ludzi” i wraz z Justyną Bargielską „Obie”.

opis:

O picturebookach z Joanną Chmielewską

26 października o godz. 17.00 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej ze swoimi czytelnikami spotka się Iwona Chmielewska.

Na portalu clubmamy.pl autorka tak wytłumaczyła, na czym polega rola obrazu w "picturebook" :

 "To obraz  prowadzi często  ciekawszą, osobną,  mijającą się z tekstem opowieść. Po to, by wyciągnąć  nowe znaczenie z tego tekstu i żeby nie narzucać interpretacji tekstu odbiorcy. Nie lubię doskonałych ilustracji, w których artysta popisuje się swoją wirtuozerią, ponieważ tam już nie ma miejsca na wyobraźnię czytelnika. Takie perfekcyjne ilustracje są dla mnie zamknięte - można się nimi tylko zachwycić, a nie można z nimi dialogować. Picturebooki powinny być moim zdaniem tak tworzone, żeby odbiorca stał się ich współtwórcą, aby miał szansę przeżyć bardzo intymne emocje, aby mógł skonfrontować się ze swoimi problemami czy obawami. Obrazy pozwalają nam też unikać banalizacji języka, możemy nimi dotykać spraw, które niekoniecznie chcemy dookreślić słowami. Obraz potrafi czasem zastępować tysiące słów. Teksty w takiej książce są z reguły krótkie i proste. Trzeba połączyć różne fragmenty obrazów, dopowiedzieć  to co tylko zasugerowane, dać się zaprosić do gry słowno-wizualnej, czasem poszukać rozwiązania między słowami albo domyślić się sensu ukrytego gdzieś  za narysowaną ścianą lub oknem.”

Spotkanie szczególnie dedykowane osobom zainteresowanym literaturą wizualną, rodzicom i nauczycielom.

https://www.traditionrolex.com/30