Szczęśliwy powrót obrazu Achenbacha

2014-08-08  11:04

Pierwszy ze stu skradzionych w 1946 roku obrazów wrócił do Wrocławia. Dzięki obywatelskiej postawie właścicieli dzieła, "Via Cassia koło Rzymu" Oswalda Achenbacha został oddany w ręce władz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na zdjęciu: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska z odzyskanym obrazem /mat. prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

- W czasie II wojny światowej podczas zabezpieczania zbiorów muzealnych obraz został wywieziony do składnicy muzealnej wKamieńcu Ząbkowickim. 4 lutego 1946 r. proboszcz Schultheiss, opiekujący się składnicą, stwierdził włamanie, podczas którego zaginęło ponad 100 obrazów. Wśród nich mógł znajdować się obraz „Via Cassia koło Rzymu”, gdyż nie został odnaleziony przez polską ekipę ewakuacyjną, która dotarła do składnicy 10 lutego 1946 r. – mówi dr hab. Pior Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego.

Świat usłyszał ponownie o obrazie dopiero w maju tego roku, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło pejzaż Achenbacha w domu aukcyjnym Van Ham w Kolonii. Oględziny konserwatorskie potwierdziły, że jest to zaginiona przed sześćdziesięcioma ośmioma latami  „Via Cassia koło Rzymu”.

- Szybki powrót dzieła do wrocławskich zbiorów był możliwy dzięki obywatelskiej postawie posiadacza obrazu. Po zapoznaniu się z dokumentacją przygotowaną przez Wydział ds. Strat Wojennych MKiDN, z której wynikało, że pochodzi z wojennej grabieży, zdecydował on o zwrocie płótna. Osoba ta pragnie zachować anonimowość - powiedziała prof. Małgorzata Omilanowska, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Opracowała 
Roksana Obuchowska 
Redakcja DOKiS.pl
https://www.traditionrolex.com/30