Afrykamera w Klubie pod Kolumnami

2014-04-23  10:01

Przez dwa weekendowe dni 26 i 27 kwietnia we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami królować będzie tematyka afrykańska, w ramach Festiwalu Afrykamera odbędą się tutaj wykłady, koncerty oraz warsztaty dotyczące kultury Czarnego Lądu. Na wszystkie punkty programu obowiązuje wstęp wolny.

26 kwietnia (sobota)

19:00 - Z Afryki do Brazylii w rytmie „Sambacatum”

„Sambacatum” to zespół muzyczny („bloco”) wykonujący muzykę na brazylijskich instrumentach perkusyjnych: maracaçao, fundo, doubles, repiques, timbales, a także agogo czy pandeiro. Znaczna część naszego repertuaru to „samba reggae”, czyli mieszanka samby, rytmów afro-brazylijskich oraz jamajskiego funku. W tej stylistyce pracujemy także nad innymi popularnymi rytmami z Brazylii, jak np. merengue, frevo, maracatu oraz znana na całym świecie i ciesząca się wielką popularnością batucada, wykonywana w czasie karnawału w Rio de Janeiro.


Muzyka wykonywana przez „Sambacatum” to potężna dawka energii i dobrej zabawy. Słuchając jej nie da się ustać w miejscu - każdy, kto poczuje gorące, brazylijskie rytmy momentalnie rzuci się do tańca!

 

27 kwietnia (niedziela)

12:30-14:00  - Warsztaty taneczne afro z Kają Sadowską

Ruch afro to ruch pierwotny, który niesie za sobą głęboką historię. Każde poruszenie, nawet to najmniejsze poruszenie palca, ma swoje znaczenie. To wpłynęło na fakt, że afro tańczone jest we wszystkich kulturach, choć w każdej jego wydźwięk jest inny. My przeniesiemy się po raz kolejny na Karaiby, gdzie do tej pory pielęgnowany jest kult Yoruba i tańce z nim związane. Poznamy główne ruchy poszczególnych 'bożków', filozofię, która im towarzyszy i stworzymy niezwykłą historię napisaną tańcem.

Kaja Sadowska – tancerka salsy i tańców afrokubańskich. Na co dzień studentka filologii hiszpańskiej i sinologii na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie wolnym zajmuje się swoją wielką pasją: tańcem. Od 2009 roku pracuje w Torres Art Studio jako instruktor tańca, a od 2011 roku tańczy w zespole Jose Torresa i prowadzi formację Torres Salsa Group. Specjalistka z zakresu ruchu izolacyjnego ciała. 

 

14:15 - warsztaty edukacyjne Co ma północ do południa - globalne współzależności

Warsztaty „Co ma północ do południa - globalne współzależności”  to wprowadzenie do edukacji globalnej i rozwojowej, która ma  się przyczynić do zmiany postaw młodzieży ukazując zależności pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa oraz ludźmi w nich żyjącymi. Warsztaty pomogą zrozumieć, jaki osobisty wpływ na życie ludzi w krajach Afryki może mieć polska młodzież. Warsztaty prowadzone będą aktywnymi metodami z wykorzystaniem gier edukacyjnych. 


Prowadzące:

Luiza Kończyk- edukatorka, trenerka, pracowniczka Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa. Prowadzi warsztaty dla młodzieży z zakresu Praw Człowieka, zrównoważonego rozwoju, komunikacji interkulturowej.


Karolina Michalczyk – edukatorka, trenerka, koordynatorka projektów w Domu Spotkań im. Angelusa Sielsiusa. Absolwentka pedagogiki i kulturoznawstwa. Prowadzi warsztaty dla młodzieży dotyczace kultury romskiej i antydyskryminacji.


Na warsztaty obowiązuje wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na adres: wroclaw@afrykamera.pl.

 

16:00 - warsztaty edukacyjne - Afryka to nie kraj

Warsztaty, na które zapraszamy maluchy w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami. Podczas wspólnej zabawy będziemy poznawać różnorodność Afryki, poznamy jej mapę, spróbujemy zapamiętać kilka nazw państw leżących na tym kontynencie, poznamy dzieci z Ugandy, Tanzanii, Zambii i RPA i zobaczymy jak żyją, w co się bawią. Będziemy wspólnie rysować, puzzlować i oglądać, a może i śpiewać. Zaprasza Ania z Angoli z małą Tosią. 

Anna Kudarewska,  współpracuje z 30 przedszkolami we Wrocławiu w ramach projektu "Edukacja Globalna dzieci zmienia nasz świat", trenerka antydyskryminacyjna Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa, wcześniej mieszkała i pracowała przez 6 lat w Angoli, gdzie uczyła się cierpliwości, mama Antosi. 

Na warsztaty obowiązuje wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na adres: wroclaw@afrykamera.pl.

 

----

Źródło: Klub pod Kolumnami, materiały prasowe. 

https://www.traditionrolex.com/30