EPIZODY | Joanna Babula

2018-12-27  10:24

Wrocławska Galeria Sztuki Platon ma zaszczyt zaprosić na wystawę finałową II edycji Brył Platona. Jej autorką jest Joanna Babula - młoda, uzdolniona artystka. Wernisaż odbędzie się 12 stycznia, o godzinie 18.00, a wystawa potrwa do 10 lutego.

źródło: materiały organizatora

 

"Epizody" - sytuacje mało istotne, zdawać by się mogło tylko w danej chwili zatrzymujące uwagę. Czyżby? Odważne w formie i barwie obrazy, przesycone symbolicznym podtekstem, podejmujące temat pozornej lapidarności zdarzeń zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Platon. Ich autorką jest Joanna Babula, laureatka II Edycji Brył Platona - nagrody fundowanej przez Galerię. Poprzedni jej cykl obrazów "Zobaczenia" odnoszący się do miejsca, z którym mocno jest związana, do Mościc (dzielnica Tarnowa) został bardzo pozytywnie odebrany środowisku artystycznym.

"Pojedyncze zdarzenia, które nie mają ze sobą nic wspólnego splatają się w osobie Obserwatora i tylko on jest łączącym je ogniwem. Miejsce, czas, przedmiot każdej kolejnej sytuacji są od siebie niezależne. Przychodzą zupełnie odrębnie. A to z ciepłym podmuchem jesiennego wiatru, a to podczas podróży pociągiem, a to z osobliwym słowem zatrzymanym w pamięci na dłużej. Jedne króciutkie tak, że już następne mrugnięcie ukazuje ich ulotność, inne wydłużone fragmentarycznie wpisują się w całość. Błahe dla wielu ale nie dla wszystkich. Epizody. Od sceny do myśli, od myśli do sceny, a dalej przez kształty, kolory, formaty by na końcu znów dotrzeć do zastanowienia często dalece odległego od inspiracji."

~ [z katalogu wystawy]

 

Joanna Babula - urodzona w Tarnowie, gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP broniąc dyplom na ocenę celującą w pracowni dra hab. Rafała Borcza. Z wykształcenia również mgr inż. Geofizyki środowiska. Od blisko dziesięciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt opublikowanych tytułów. Prezentuje malarstwo z pogranicza abstrakcji geometrycznej i grafiki, często odwołujące się do symboli. Geometryczny niemal dwuwymiarowy styl, który wypracowała to jej naturalny sposób interpretacji otaczającej rzeczywistości, odnoszenia się do ludzi po drodze spotkanych, również do siebie samej. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka drugiej nagrody konkursu malarskiego Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie 2017 organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, finalistka 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2017 _ Galeria Sztuki w Legnicy. Zwyciężczyni konkursu Bryły Platona 2017, nad którym honorowy patronat sprawuje ASP we Wrocławiu. Na stałe związana z Galerią Platon we Wrocławiu.

 

 

Wystawa malarstwa Joanny Babuli
12 styczeń, godz. 18.00 - wernisaż
Galeria Sztuki Platon we Wrocławiu

[źródło: Galeria Platon]