Integracyjny Teatr Arka zaprasza na nowy spektakl!

2018-11-09  10:13

Od jutra, w Integracyjnym Teatrze Arka we Wrocławiu będą mogli zobaczyć państwo nowy spektakl pt. "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska", który opowiada o legendzie polskiej arystokracji, hrabinie, która jest symbolem minionej epoki końca XIX wieku, wieku XX i  początku  XXI wieku. 

źródło: Integracyjny Teatr Arka

 

Opis spektaklu:

Jej dzieciństwo to atmosfera Cesarstwa Austro-Węgierskiego, młodość to czas I wojny światowej i pomoc rannym żołnierzom w charakterze sanitariuszki, a także fascynacja Józefem Piłsudskim i jego dziełem walki o  Niepodległość oraz wskrzeszenie Polski po 123 latach niewoli. W czasie II wojny światowej doświadczyła inwazji Sowietów i zajęcia przez nich Lwowa, w którym mieszkała i pracowała naukowo. Zaangażowana w konspiracyjną działalność ZWZ/AK ukrywała się przed aresztowaniem przez NKWD. Po czasie uciekła do Krakowa. Jej dalsze losy to między innymi doświadczenie niemieckiej okupacji Lwowa, aresztowanie oraz pobyt w więzieniach Stanisławowa, Lwowa i Berlina zakończony wywiezieniem do  niemieckiego obozu koncentracyjnego do Ravensbrück za odważne potępienie niemieckiej napaści na Polskę i zdobycie wiedzy o sprawcach mordu popełnionego na polskich profesorach Lwowa.
Karolina Lanckorońska przeżyła 104 lata. Po zakończeniu II wojny światowej wybrała życie na emigracji oraz pracę na rzecz wolnej nauki i kultury  polskiej w Rzymie.  Jest swoistym symbolem wartości prawdziwie europejskich, wolnej Polski oraz chrześcijańskiej kultury Zachodu. Choć prezentowała wielką osobowość, była zwyczajnym człowiekiem.

dr Stanisław A. Bogaczewicz 

 

Przedstawienie poświęcone jest  tragicznie zmarłej Jarosławie Makus. 

Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus.
Reżyseria, choreografia: Agata Obłąkowska, Renata Jasińska, Jan Nykiel
Projekt scenografii: Agata Obłąkowska
Kostiumy i dekoracje: Karolina  Koniecka
Piosenki: Kamila Salach,  
Aranżacja świateł i muzyki: Bartłomiej Pakos.

Występują:
Renata Jasińska - Karolina Lanckorońska
Maciej Mazurkiewicz - Śmierć
Alexandre Marquezy- Kruger
Jan Kot – Sowiecki- oficer NKWD
Radosław Wojtas - Kutschman 
Marek Trociński - Kat Sanocki

 

 

Czas patriotów - "Karolina Lanckorońska"
10 listopad, godz. 19.00
Integracyjny Teatr Arka we Wrocławiu
Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł

 

[źródło: Integracyjny Teatr Arka]