EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ. DZIECI NA WROCLOVE DESIGN!

2016-05-17  15:24

Tajemnicze słowo DESIGN coraz częściej pojawia się w rozmowach dorosłych. Jest dziwne i niezrozumiałe - chociaż pisze się "design", to czyta się "dizajn". Dlaczego? Czyżby to był stwór z obcej planety? A jeśli tak, to czy ma bardzo duże oczy i ostre kły? Gryzie, czy daje się oswoić?

Krążą plotki, że design pojawi się w strefie KIDS, więc możecie poznać go osobiście, bo wcale nie jest taki straszny jak go malują! Nie ma kłów i pazurów, jest przyjazny i bardzo lubi dzieci. Nie narodził się w jednym konkretnym kraju. Potrafi być w wielu miejscach na raz, a jego największym pragnieniem jest ułatwianie życia ludziom na całej planecie. Pojawia się więc tam, gdzie powstają przedmioty codziennego użytku - szczoteczki do zębów, stoliki, krzesła czy ulubione maskotki. Design zawsze się w nich kryje, ale czasami niełatwo go zauważyć!

Materiały prasowe organizatora

Jak zrobić trwałe meble papierowe? Jak zbudować maszynę z klocków? Najmłodsi podczas zajęć odkryją potencjał tkwiący w drewnie - stworzą własne klocki i obrazy, skonstruują ekologiczne meble, zaprojektują własną lampę, tapetę lub mozaikę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Warsztaty, które uczą kreatywnego myślenia i majsterkowania - nie tylko dla dzieci! Wśród nich m.in.:

CHOCKI KLOCKI - Pracownia Jasiewicz

Zrób z nami coś z niczego - zamień drewniane odpady w klocki i maszyny! Mając do dyspozycji podstawowe narzędzia do pracy w drewnie, dzieciaki wymyślą machiny, które najpierw narysują, a później przygotują ich poszczególne elementy poprzez docinanie, szlifowanie oraz klejenie. Na koniec, połączą wszystkie części i sprawdzą, czy maszyna działa zgodnie z założeniami. Zajęcia nauczą najmłodszych kreatywnego myślenia, konstruowania prostych przedmiotów, a także podstaw majsterkowania.

 

Linia miasta - warsztaty z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej

Podczas warsztatów dzieci spojrzą na miasto z nowej perspektywy. Przy wsparciu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, czyli Lei Kazaneckiej-Olejnik, Piotra Michalskiego i Anny Bać, poznają jego przekrój i odnajdą miejsca, które powinny ulec przeprojektowaniu. Liczne centra handlowe, biurowce zajmujące miejsce parków, a także reklamy, zostaną przekształcone w przestrzenie spełniające oczekiwania najmłodszych. Dzieci pokażą jak chciałyby wykorzystać i zmienić miasto. Pomysły zaprezentowane będą w postaci moodbordów na wspólnym mega przekroju Wrocławia!

 

Mebluj z Fathers

Młodzi designerzy, już po raz drugi, pod czujnym okiem swoich ojców, będą mieli okazję wykonać niepowtarzalne i trwałe meble papierowe. Do konstruowania użyte zostaną popularne tuleje papierowe oraz sklejka. Poprzez nawiercanie i spinanie paskami zaciskowymi uczestnicy szybko złożą stoliki, fotele i inne meble. Mebluj z Fathers to nie tylko nauka, ale głównie zabawa przy tworzeniu w pełni użytkowych mebli. Każdy uczestnik wróci do domu z wyjątkowymi prezentami od Fathers!

 

Ryso-tapeta z Fam Farą

Drzewo - czym jest w naszym świecie? Materiałem budowlanym? Częścią krajobrazu? Filtrem powietrza? A może wielkim domem?  Podczas warsztatów dzieci spróbują odpowiedzieć na to pytanie. Poznają też różnorodność form, barw, kształtów pni, liści, korzeni. W ten sposób zdobędą inspirację, które wykorzystają przy tworzeniu tapet 

z motywem drzew.

P.S. Każdy uczestnik przed zajęciami powinien wybrać jedno drzewo ze swojej okolicy i przyjrzeć mu się dokładnie.

 

 

Przepakuj to! Opowieści o jedzeniu z Labokado

Jedzenie pomaga nam przetrwać, zdobyć energię oraz składniki odżywcze by rosnąć, rozwijać się i bawić. Kupowanie produktów spożywczych wiąże się nie tylko z samym jedzeniem. Zanim trafi ono na nasze talerze, świeże i smaczne, musi przebyć długą drogę! Warsztaty staną się pretekstem do wspólnego zastanowienia się nad opakowaniami spożywczymi. Dzieciaki spróbują znaleźć nowe możliwości pakowania, które prowadziłyby do bardziej rozważnego projektowania i konsumpcji.

 

 

Tworzymy mozaikę - TRUFLE MOZAIKI

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, co kryje się pod pojęciem "mozaika". Poznają jedne z najsłynniejszych w historii mozaiki z Rawenny, a także projekty Gaudiego i Oskara Hansena. Sprawdzą, jakie surowce oraz kolory są charakterystyczne dla tej techniki, a wszystko to, aby stworzyć wyjątkową mozaikę według własnego projektu.

                                                                                                                             

Sztuka (z) drewna – WOOD&PAPER


Tytuł warsztatów mówi sam za siebie. Podczas  spotkania  uczestnicy  zostaną  wprowadzeni  w  świat  drewna  od  strony,  jakiej dotychczas nie  znali. Poznają
i wezmą do ręki różne gatunki drewna i dowiedzą  się o ich specyficznych  właściwościach.  Odbędą  podróż,  jaką  pokonuje  drzewo  z  lasu,  poprzez tartak,  aż  do  składu  drewna  i  stolarni  gdzie  przekształca  się  w  gotowy  mebel.  Jako zwieńczenie  warsztatów  każde  z  dzieci  wykona  swój  własny  obraz  z  drewna 
z  użyciem różnego rodzaju fornirów. Spotkanie pozwoli dzieciom dowiedzieć  się więcej o otaczającej je naturze i  zapozna je  z bardzo  ciekawą  i  niedostępną  dla  wszystkich  specyfiką  pracy  stolarza.  Własnoręcznie wykonany  obraz  pozwoli  zrozumieć,  jak  wiele  pracy  należy  włożyć  w  wykonanie  choćby najprostszego przedmiotu użytku codziennego i nauczy szacunku do czyjejś pracy.

Projektujemy lampy – MAŁGORZATA SZCZEPAŃSKA ELLE DECORATION

Światło towarzyszy nam od pierwszych chwil życia, jest czymś tak naturalnym, że często w pełni  nie  zdajemy  sobie  sprawy  z  tego,  jak  bardzo  wpływa  ono  na  odbieraną  przez  nas rzeczywistość.  Oświetla,  wydobywa  kształty,  buduje  nastrój,  może  sprawić,  że  z  pozoru zwykłe rzeczy stają się magiczne. Jego odpowiednia oprawa ujarzmia, go nadając mu nowy wymiar. Na warsztatach z Elle Decoration nie tylko przyjrzymy się najciekawszym projektom lamp,  zaprojektowanym  przez  najlepszych  designerów,  ale  też  będziemy  projektować  i wykonywać  własne  lampy  z  materiałów,  które  możemy  znaleźć  w  naszym  najbliższym otoczeniu.  Celem  warsztatów  jest  rozwijanie  wyobraźnii  zdolności  manualnych najmłodszych.

 

 

Program i  szczegółowe informacje o zapisach dostępne są na www.wroclovedesign.pl,www.kidsdesignspace.pl

 

 

 

 

 

Projektanci zaangażowani w projekt: BASK / Barbara Śniegula / Joanna Rusin i Anna Lehmann / Kubasek Studio / MALAFOR / Mariusz Gorzelak / Ola Mirecka / Oskar Zięta / Paper Heroes / PORT / Pracownia Jasiewicz / Razy2 / Robert Pludra / Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej: Anna Bać, Piotr Michalski, Lea Kazanecka-Olejnik

Patroni Honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Partner Merytoryczny: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Patron: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Ambasadorka: Małgorzata Szczepańska – Redaktor Naczelna Elle Decoration Polska

Kuratorki: Aleksandra Solińska, Aleksandra Krupa

Ilustracje: Anna Sztromwasser

Projekt aranżacji: Marcin Cibor, Magdalena Grudzień

Organizator:  Fundacja Open Mind

 

______________________________________________________________

Filmy projektu „KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń”: www.kidsdesignspace.pl/filmy

Więcej informacji o projekcie: www kidsdesignspace.pl

_______________________________________________________________

 

MIEJSCE:

Wroclove Design Festival 2016

Aleja Bielany, część meblowa

ul. Czekoladowa 20

Bielany Wrocławskie

 

Do zobaczenia!

 

Kontakt dla mediów:
Wioleta Król

Rzecznik prasowy festiwalu

w.krol@wroclovedesign.pl,

tel. +48 502 217 909

https://www.traditionrolex.com/30