Muzeum Miedzi w Legnicy

Kontakt

Muzeum Miedzi w Legnicy 

ul. Partyzantów 3

59-220 Legnica

Telefon: 76 862 02 89

Faks: 76 862 02 89

E-mail: biuro@muzeum-miedzi.art.pl

WWW:

Właściciel: Gmina Miejska Legnica 
Dyrektor: Marcin Makuch 
Organizacja jednostki: Jednostka podstawowa 
Social media:  

Muzeum Miedzi w Legnicy jest samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu miasta Legnicy. Niemal od samego początku zainteresowanie muzeum skupiało się na dwóch równorzędnych dziedzinach: dziejach Legnicy i obszaru historycznie z nią związanego oraz miedzi i jej wykorzystywaniu przez człowieka. 

Muzeum Miedzi w Legnicy udało się w ciągu czterdziestu lat swego istnienia zgromadzić ponad 30.000 zbiorów. W znacznej mierze są to zabytki dokumentujące dzieje i kulturę Legnicy od pradziejów po współczesność. Składają się na nie obiekty z zakresu: archeologii (ceramika pradziejowa i średniowieczna, narzędzia kamienne, przedmioty z brązu, żelaza, drewna, kości, skóry), numizmatyki i medalierstwa, rzemiosła artystycznego, malarstwa, grafiki, fotografii, filokartystyki, kartografii. Do kategorii tej zaliczyć tez należy rękopisy, dokumenty, starodruki, materiały biograficzne, tłoki pieczętne, sztandary, sienkiewiciana.

Legnica i jej okolice już od pradziejów znane były z przerobu miedzi i brązu, a od średniowiecza także z jej wydobywania. Muzeum posiada więc zbiór minerałów miedzi z całego świata, zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, kolekcje różnorodnych przedmiotów użytkowych i artystycznych z miedzi i jej stopów - narzędzia i broń, proste naczynia oraz sprzęty gospodarcze, ale też misternie zdobione wytwory kunsztu odlewniczego, kowalskiego, kotlarskiego. Szeroką gamę zastosowań miedzi jako tworzywa w sztuce uzupełniają kolekcje dawnej i współczesnej rzeźby brązowej oraz zbiór miedziorytów. Zachowując wierność obranym przed laty dziedzinom Muzeum Miedzi stara się też poszukiwać nowych obszarów działalności kolekcjonerskiej. Już od dwudziestu lat budowany jest zbiór polskiego złotnictwa współczesnego oparty o dokonania artystów okresu międzywojennego, lat późniejszych jak też uczestników legnickich przeglądów srebra. Drugim nowym polem gromadzenia są sovietica. Muzeum jeszcze przed likwidacją garnizonu rosyjskiego w Legnicy rozpoczęło zbieranie materiałów i przedmiotów ilustrujących pobyt tej armii w naszym mieście.

Muzeum Miedzi posiada dwa oddziały: Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu oraz Pawilon z reliktami kaplicy romańskiej na dziedzińcu zamkowym. Muzeum posiada też na przyległym do niego terenie największe na Dolnym Śląsku lapidarium, stałą ekspozycję detali architektonicznych i kamiennych elementów wystroju dawnych legnickich budowli (XIV-XIX w.)

Godziny otwarcia:

Godziny zwiedzania od VI 2019r. do X 2019r.:

poniedziałek, wtorek - nieczynne

od środy do piątku - 10.00-17.00

sobota - 11.00-17.00

niedziela - 9.00-16.00

 

Pawilon z reliktami Kaplicy Romańskiej wraz z wieżami widokowymi Św. Piotra i Św. Jadwigi na Zamku Piastowskim

Kaplica czynna od środy do niedzieli

Uwaga: szczegółowe informacje na  stronie http://www.muzeum-miedzi.art.pl/zapowiedzi.html

 

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu

Godziny zwiedzania:

poniedziałek, wtorek - nieczynne

w pozostałe dni - 11.00-17.00

Ceny biletów:

Kategorie działalności

  • Sztuki wizualne
  • Muzea
  • Warsztaty

Pracownie

Koła

Typy organizowanych imprez

https://www.traditionrolex.com/30