Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Kontakt

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
ul. 1 Maja 9
58-300 Wałbrzych

Telefon: (74) 664-60-30, 31

Faks:

E-mail: promocja@muzeum.walbrzych.pl

WWW: www.muzeum.walbrzych.pl

Właściciel:  
Dyrektor: Jacek Drejer 
Organizacja jednostki: Jednostka podstawowa 
Social media:  

Muzeum wałbrzyskie zostało założone w 1908r. przez niemieckie towarzystwo regionalne pn. Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej) powołane z inicjatywy Juliusa Joppicha i otrzymało analogiczną nazwę Altertumsmuseum für das Waldenburger Gebirgsland (Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). W 1926r. opiekę nad zbiorami, odtąd Heimatmuseum in Waldenburg (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu) przejął ówczesny Zarząd Miejski w Wałbrzychu, a jego kolekcje przeniesiono do reprezentacyjnego pałacu Albertich (Albertihaus), do dnia dzisiejszego przez Muzeum użytkowanego, przy ul. 1 Maja 9, wówczas Gottesbergerstrasse 23. Kierowane przez Friedricha Steltera, pierwszego etatowego kierownika Muzeum, a od 1936r. przez Heinricha Bartscha poszerzało swoje zbiory regionalne.

Po drugiej wojnie światowej zbiory wałbrzyskiego Muzeum zostały zabezpieczone przez miejscowe władze terenowe, a następnie z chwilą powołania pierwszego personelu pod kierunkiem Marka Sagana, pierwszego kustosza i kierownika w powojennej historii Muzeum, uporządkowane i przygotowane do ponownej ekspozycji. W 1947r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum dla publiczności. Stanowiąca własność tutejszego samorządu placówka muzealna, w 1949r. została upaństwowiona i otrzymała nazwę Muzeum w Wałbrzychu, a jej wieloletnim kierownikiem został Eufrozyn Sagan.

W 1975r. wałbrzyskie Muzeum regionalne zostało podniesione do rangi Muzeum Okręgowego, obejmując swym zakresem merytorycznym cały obszar nowo utworzonego województwa wałbrzyskiego.
Od 1976r. filią wałbrzyskiego Muzeum kierowanego przez Eugeniusza Jakubaszka 
i Eufrozyna Sagana było Muzeum byłego Obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy, do którego usamodzielnienia placówka doprowadziła w 1983r.

W tym samym roku decyzją Wojewody Wałbrzyskiego Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, kierowane od 1981r. przez Stanisława Zydlika, weszło w posiadanie zabytkowego dworu w Jaszkowej Górnej koło Kłodzka, podejmując się jego rewaloryzacji z przeznaczeniem na składnicę muzealną. Z uwagi na zmianę statusu Muzeum, w 2003r. renesansowy dwór w Jaszkowej Górnej w stanie pełnego zabezpieczenia został sprzedany.

Celem ratowania reliktów budownictwa drewnianego i małomiasteczkowego na Dolnym Śląsku, w 1983r. Muzeum przystąpiło do budowy skansenu w Kudowie Pstrążnej, który udostępniono zwiedzającym w 1991r. jako oddział zamiejscowy pod nazwą Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążna. Wyłączony ze struktury organizacyjnej wałbrzyskiego Muzeum, od 2006r. stanowi samodzielną placówkę muzealną, która podlega Gminie Kudowa Zdrój.

Również z uwagi na konieczność podjęcia planowych i systematycznych badań stanowisk archeologicznych na podległym terenie, w 1987r. utworzono przy Muzeum Oddział Archeologiczny, początkowo z siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim, od 2003r., w Wałbrzychu przy ul. Wysockiego 28.

Kolejną inicjatywą Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu było powołanie w 1993r. w formie oddziału Otwartego Muzeum Przemysłu i Techniki Ziemi Wałbrzyskiej, którego zadaniem było zabezpieczenie zabytkowych nieruchomych i ruchomych obiektów techniki, głównie górniczej, na bazie likwidowanych i restrukturyzowanych kopalni i zakładów znajdujących się na terenie Wałbrzycha i okolic. Początkowo zlokalizowane przy szybie "Jan", od 1999r. jego siedzibą jest kompleks zabytkowej kopalni "Julia" (do 1993r. kopalni "Thorez") przy ul. Wysockiego 28.

W 1996r. Muzeum wałbrzyskie utraciło status Muzeum Okręgowego i odtąd pod mianem Muzeum w Wałbrzychu stało się gminną instytucją kultury, co ograniczyło jego dotychczasowe możliwości działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego regionu.

Na mocy decyzji Ministra Kultury w 2002r. Muzeum w Wałbrzychu wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum jest wielodziałowe i posiada następujące komórki organizacyjne:
Dział Geologii, Dział Ceramiki, Dział Sztuki, Dział Historii Miasta i Regionu, Dział Naukowo-Oświatowy, Biblioteka.

 

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do piątku - od godz. 10:00 do godz. 16:00 

Środa - od 16:00 do godz. 18:00
W soboty i niedziele - od godz. 10:00 do godz. 16:00.

Ceny biletów:

normalny - 12 zł
ulgowy - 7 zł

We wtorki wstęp bezpłatny.

Proponujemy oprowadzanie po wystawach przez przewodnika - 20 zł od grupy.

Honorujemy karty „Rodzina 3+” Przyjmujemy płatności kartami kredytowymi.

Kategorie działalności

  • Muzea
  • Wystawy

Pracownie

Koła

Typy organizowanych imprez

Lokalizacja

https://www.traditionrolex.com/30