Z klasyką przez Polskę: Janusz Wawrowski, Mischa Kozłowski

gdzie: Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Antoniego w Oborze ul. Lubińska 51, Obora
kiedy: 2022-08-06 17:00
bilety: Wstęp darmowy
organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Projekt „Z klasyką przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiadać będzie nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zaproszeni zostaną także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

 

 


Janusz Wawrowski
 – skrzypce
Mischa Kozłowski – fortepian

 

4 sierpnia 2022 godz. 18.00
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach

5 sierpnia 2022 godz. 18.00
Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu

6 sierpnia 2022 godz. 17.00
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Antoniego w Oborze

 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Darmowe wejściówki w formie zaproszenia można odbierać w miejscach koncertów

 

 

Janusz Wawrowski

Dwukrotny laureat nagrody Fryderyk, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Janusz Wawrowski jest uważany za czołowego polskiego skrzypka na świecie. W dowód uznania dla jego światowych wysiłków na rzecz promocji polskiej kultury umożliwiono mu grę na skrzypcach Antonio Stradivardiego “Polonia” (1685), dzięki uprzejmości Romana Ziemiana.

Jego najnowszy album “Phoenix” z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, wydany przez Warner Classics (2021), łączy koncert skrzypcowy Czajkowskiego z koncertem skrzypcowym Ludomira Różyckiego – utwór ten nie został wykonany za życia kompozytora, uznany za zaginiony podczas wojny, a następnie odkryty i zrekonstruowany przez artystę. Wawrowski z dumą prezentuje na całym świecie ten historyczny i autentycznie nowoczesny polski utwór. Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez prasę i zdobyła uznanie na całym świecie, w tym nominacje do nagród Opus Klassik, ICMA, PdSK i Fryderyk 2022 – tu w kategorii “Najlepszy polski album za granicą”.

W sezonie 21/22 Janusz wraca do Niemiec, gdzie wystąpi z Orkiestrą Kameralną z Pforzheim pod dyrekcją Douglasa Bostocka oraz z recitalem w Beethoven-Haus w Bonn. Zadebiutuje w Hiszpanii z Orquesta Clásica Santa Cecilia w Madrycie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, odbędzie tournée z Kijowską Orkiestrą Symfoniczną i zostanie ponownie zaproszony do udziału w festiwalu Eufonie w Warszawie oraz do współpracy z orkiestrami filharmonii opolskiej, śląskiej i zielonogórskiej.

Zorganizował również koncert charytatywny “Sounds for Ukraine” w Warszawie, z którego całkowity dochód został przeznaczony na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Ponadto nagra dla wytwórni Naxos utwór “Dedykacja na skrzypce i orkiestrę” ukraińskiego kompozytora Walentyna Silwestrowa z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie.

Do ostatnich ważnych wydarzeń artysty należy dodać udział w tournée po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod batutą Giancarlo Guerrero, debiuty w Elbphilharmonie z Hamburger Symphoniker oraz w Wigmore Hall z Linusem Rothem, a także powrót do Seoul Arts Centre w Korei Południowej.

W 2013 roku Janusz Wawrowski podpisał wielopłytowy kontrakt z wytwórnią Warner Classics, dla której do tej pory wydał sześć albumów. Artysta jest zaangażowany w wykonawstwo muzyki współczesnej – dokonał prawykonań koncertów skrzypcowych Maxa Richtera, Tomasza Opałki, Dariusza Przybylskiego i Sukhi Kanga. Zwieńczeniem tych zainteresowań jest jego album “Sequenza” (2016), który eksploruje współczesny skrzypcowy repertuar solowy. Sequenza” spotkała się z dużym uznaniem prasy i została zaprezentowana w programie BBC Radio 3.

Więcej informacji o artyście: https://www.wawrowski.com

 

 

Mischa Kozłowski

Jest uważany za jednego z ciekawszych pianistów swojego pokolenia. Od lat z powodzeniem występuje jako solista i kameralista w salach koncertowych Europy, Japonii i Chin. Laureat wielu czołowych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kameralnych w kraju oraz poza jego granicami. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Macieja Paderewskiego, prof. Jerzego Marchwińskiego i prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. Odbył studia w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, najpierw w zakresie specjalistycznych studiów solistycznych pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta, a następnie w ramach podyplomowych studiów kameralnych z Affetto Piano Trio u prof. Patricka Jüdta, prof. Moniki Urbaniak-Lisik i prof. Tomasza Herbuta. Od października 2018 roku jest asystentem w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Więcej informacji o artyście www.mischakozlowski.com

 

W programie:

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Sonata a-moll op. 13 na skrzypce i fortepian
I. Allegro con fantasia – II. Intermezzo. Andantino – III. Finale. Allegro molto quasi presto

Edward Grieg (1843–1907)
Sonata c-moll op. 45 nr 3 na skrzypce i fortepian
Allegretto molto ed appasionato – Allegretto espressivo alla Romanza – Allegro animato

Fryderyk Chopin (1810–1849)
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 (transkrypcja: Pablo Sarasate)

Ludomir Różycki (1883–1953)
Nokturn fis-moll op. 30 nr 2

Pablo Sarasate (1844–1908)
Zapateado

 

 

 

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.