Złoty Piknik „Złoci Ludzie Złote Serca”

gdzie: Zielone Oczko w Złotoryi
kiedy: 2022-06-26 12:00
bilety: Wstęp darmowy
organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Piknik powstał z inicjatywy Złotoryjskiego Ośrodka Kultury jako jednostki podległej pod Gminę Miejską Złotoryja oraz Młodzieżowego Zespołu Doradczego Burmistrza Złotoryi, a jego ideą jest podziękowanie mieszkańcom, organizacjom pozarządowym, instytucjom, firmom oraz wolontariuszom za pomoc i wsparcie działań na rzecz obywateli Ukrainy.

Złotoryja jako miasto z ludności1ą nieco powyżej 14 000 mieszkańców przyjęło ok. 650 uchodźców ukraińskich. Po upływie kilku miesięcy wybuchu wojny na Ukrainie i  ze względu na powrót obywateli Ukrainy do swojego państwa szacujemy, że na terenie Gminy Miejskiej Złotoryja znajduje się ok. 500 uchodźców. Przejęcie tak dużej ilości uchodźców to niesamowite wyzwanie dla naszego miasta i nie dalibyśmy rady bez pomocy mieszkańców i organizacji pozarządowych, jak i udzielających wsparcia firm i wolontariuszy. Małe miasta takie jak Złotoryja nie posiadają tylu rozwiązań logistycznych czy organizacyjnych (np. online) jak i zasobu ludzkiego w porównaniu do dużych i rozwiniętych miast co stanowczo utrudnia nasze działania. Jednak porodziliśmy sobie jako zjednoczona społeczność.  Dlatego tak ważne jest dla nas by podziękować mieszkańcom, organizacjom pozarządowym jak i wszystkim zaproszonym gościom za ich wkład i wsparcie działań na rzecz obywateli Ukrainy uciekającymi przed wojną na Ukrainie.

Poniżej program Złotego Pikniku. Na szczególną uwagę zasługuje Gala Złotych Ludzi Złotych Serc o godz. 15.00 podczas której podziękujemy organizacjom pozarządowym i wytypowanym przez nich mieszkańcom, firmom i wolontariuszom jak oraz lokalnym instytucjom. Jednak wydarzenie to ma także na celu integrację naszych ukraińskich gości z lokalną społecznością, dlatego zaplanowaliśmy także Złote Talenty podczas których wystąpią mieszkańcy, lokalne zespoły oraz obywatele Ukrainy czy degustacje Smaki Polski i Ukrainy przyrządzone przez mieszkańców oraz wolontariuszy ukraińskich.

Piknik to wydarzenie kulturowo-integracyjne, a także promujące aktywność sportową wśród dzieci.

 

Program Złotego Pikniku:
09.00 - 10.00 Rodzinny Nordic Walking
10.00 - 12.30 Rodzinne wyzwania sportowe na Orliku koło Zielonego Oczka przy ul. Wiosennej
12.00 - 18.00 Złoty Piknik „Złoci Ludzie Złote Serca” Zielone Oczko czyli animacje, warsztaty dla dzieci, dmuchańce, przejażdżki konne, płuczki złota, smaki Polski i Ukrainy, piknikowa strefa relaksu, pokazy służb
14.00 - 18.00 Złote Talenty – występy mieszkańców i gości ukraińskich oraz lokalnych zespołów
15.00 - 16.00 Gala Złotych Ludzi Złotych Serc – podziękowania dla organizacji pozarządowych, mieszkańców, firm, instytucji i wolontariuszy za pomoc i wsparcie dla obywateli Ukrainy
19.00 -  22.00 Dyskoteka wieczorna na świeżym powietrzu dla młodzieży i wszystkich chętnych