Twarze królowej Elżbiety II

gdzie: Wrocław, Muzeum Poczty i Telekomunikacji
kiedy: 2022-02-16 - 2022-07-24
bilety: Wstęp płatny
organizator: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
partner: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Z okazji 70 rocznicy panowania królowej Elżbiety II, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przygotowuje wystawę, która przedstawiać będzie wybrane aspekty z życia i panowania monarchini, ilustrowane zagranicznymi znaczkami pocztowymi z naszej bogatej kolekcji.
 
Wystawę otworzy pierwszy znaczek na świecie, Penny Black któremu towarzyszyć będą znaczki z terytorium Imperium Brytyjskiego z II połowy XIX wieku: pierwsze znaczki z Barbados, Cejlonu, Przylądka dobrej Nadziei oraz pierwsze całostki pocztowe Wielkiej Brytani. Na 12 planszach pokażemy m.in.: drzewo genealogiczne rodziny Windsorów, jej liczne podróże i spotkania z czołowymi politykami i władcami (np. z cesarzem Etiopii Haile Selassie), jej bajecznie kolorowe stroje („Jeśli ubrałabym się w beże, nikt nie wiedziałby kim jestem”) i towarzyszące im niesamowite kapelusze, udekorowane piórami, kwiatami, wstążkami, kamieniami – znak rozpoznawczy jej stylu (jej szafy zawierają ich ponad 5 tysięcy). Zaprezentujemy królewskie rezydencje (pałac Buckingham, zamki Windsor i Balmoral oraz pałac Sandringham), opowiemy o zamiłowaniu Elżbiety II do natury i jej ukochanych koniach i psach corgi. Jedna plansza poświęcona będzie małżeństwu królowej Elżbiety i księcia Filipa – od wczesnej młodości, poprzez wiek dojrzały, aż do późnych lat życia. Poznacie też ich rodzinę, dzieci i wnuki. Będzie można obejrzeć słynny królewski jacht „Britannia”.
 
Wystawę uzupełnią eksponaty z naszej kolekcji: brytyjska skrzynka pocztowa z inicjałami królowej Elżbiety II z 1990 r., prace Czesława Słani (np. płytka cynkowa z wytrawionym konturowym rysunkiem angielskiego znaczka emisji: Królowa Elżbieta II z 1999 r.), brytyjskie przekazy pieniężne z lat 2000–2003, winietki – portrety Elżbiety II z 1964 r. oraz pamiątkowe kubki i talerzyki z wizerunkiem królowej.