Niech Prawo Będzie z Wami

gdzie: Sala Widowiskowa, Kłodzki Ośrodek Kultury
kiedy: 2021-12-14 18:00 - 2021-12-14 20:00
bilety: Wstęp darmowy
partner: Kłodzki Ośrodek Kultury

Jesteśmy w kryzysie, ma on wiele imion, jedno z nich brzmi – konstytucja. Zanim uda nam się z niego wyjść, dobrze spróbować go najpierw zrozumieć.
Chcemy spojrzeć na dzisiejszy kryzys konstytucyjny z perspektywy historii, społecznych doświadczeń prawa, protestującej ulicy, wreszcie, z perspektywy samego teatru i artystów.
Chcemy zrozumieć jak, kiedy i po co (bo „po co” zawsze jest najważniejsze) powstawały kolejne polskie konstytucje – trzeciomajowa, marcowa, kwietniowa, PRL-owska, wreszcie obowiązująca dziś konstytucja z 1997 roku.
Chcemy przypomnieć sobie wspólnie, na wszelki wypadek, czym właściwie jest konstytucja, jaka jest jej funkcja, i wreszcie – co jest w niej napisane. Bo jej lektura sama w sobie potrafi dodać wiary – a bez wiary nie da się przezwyciężyć żadnego kryzysu.
Chcemy odkryć konstytucję dla samych siebie. Znaleźć miejsca, w których prawo przestaje być abstrakcją, a zaczyna być życiową kwestią. A wreszcie wskazać te przestrzenie, w których ujawnia się obywatelska sprawczość, w których tętni żywotność, aktualność i istotność konstytucji.
Tekst: Jan Czapliński, reżyseria: Aneta Groszyńska, scenografia: Tomasz Walesiak, wideo: Adam Zapała, muzyka: Ela Orleans, inspicjent: Iwona Skiba, zdjęcia: Tobiasz Papuczys, obsada: Filip Perkowski.
CZAS TRWANIA: 75 MIN, OD LAT 15
Bezpłatne karty wstępu - kasa KOK tel. 605 903 124
Organizacja i mecenat: Powiat Kłodzki
Realizacja i współpraca:
Stowarzyszenie Fundus Glacensis
Kłodzki Ośrodek Kultury
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu