Wokół literatury i filmu - Leopold Tyrmand

 

partner: Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu
gdzie: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami"
kiedy: 2020-01-27 16:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Decyzją polskiego parlamentu rok 2020 ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda – znakomitego pisarza, którego utwory wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Biblioteka pod Atlantami włącza się w obchody i zaprasza na kilka ciekawych wydarzeń.

W Galerii pod Atlantami wciąż można obejrzeć wystawę „Jazz Tyrmanda”, która przedstawia postać Leopolda Tyrmanda jako miłośnika jazzu. Wybrane fragmenty twórczości, ale także wywiadów z nim i z osobami, które go znały, przekazują wiedzę o tym, czym dla pisarza był jazz. Tyrmand, znakomity popularyzator tego gatunku muzyki, widział w nim doskonały symbol buntu przeciwko ograniczeniom nakładanym na swobodę jednostki w różnych systemach politycznych. Jazz otwierał możliwość wolnej wypowiedzi dla tworzących go muzyków i dla jego wielbicieli. W późniejszych miesiącach będzie ona gościła w innych placówkach Biblioteki pod Atlantami.

 27 stycznia o godz. 16.00 w Czytelni Czasopism odbędzie się spotkanie poświęcone pisarzowi, na którym zaprezentujemy prezentację „Człowiek jest kłębowiskiem sprzeczności” przedstawiającą Tyrmanda nie tylko jako pisarza, ale i m.in. architekta, kelnera czy sportowca. Opowiemy również o kobietach Tyrmanda i przedstawimy jego najciekawsze książki. Wyświetlimy również film Janusza Morgensterna „Jutro premiera” z 1962 roku, w którym wystąpił sam Tyrmand, w roli Leopolda Tyrmanda.

 O innych wydarzeniach związanych z Rokiem Leopolda Tyrmanda na bieżąco informowali będziemy na naszej stronie internetowej i w lokalnych mediach.