WODA. Żywioł - Symbol - Materia
wystawa doktorancka Weroniki Lucińskiej
Artystka wystawy WODA. Żywioł - Symbol - Materia - WERONIKA LUCIŃSKA
Urodzona w 1989 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zdobyła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z ceramiki artystycznej pod kierunkiem prof. Katarzyny Koczyńskiej-Kielan oraz z ceramiki użytkowej pod kierunkiem prof. Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak. Od 2013 - 2017 roku studentka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich. Pracuje we Wrocławskiej ASP w pracowni Koła Garncarskiego. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą. Uhonorowana nagrodami i stypendiami o charakterze międzynarodowym. Na jej twórczość składają się instalacje artystyczne, obiekty z pogranicza art-designu oraz ceramiczne obiekty rzeźbiarskie, często z elementami szklanymi. Źródłem inspiracji, jak również materiałem rzeźbiarskim w działaniach artystki jest woda.
Od 26 października do 30 listopada w ramach doktoranckiej wystawy Weroniki Lucińskiej pt. Woda. Żywioł – Symbol - Materia, przestrzenie wrocławskiej Galerii Miejskiej wypełnią ceramiczno-szklane prace. Najważniejszym uzupełnieniem instalacji pozostanie jednak woda. Artystka za pośrednictwem swojej sztuki bada tę materię, tak przez pryzmat symbolicznych znaczeń, jak i jej właściwości fizycznych.
Weronika Lucińska jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na tejże uczelni. Prezentowane w murach Galerii Miejskiej, a zrealizowane na przestrzeni dwóch ostatnich lat prace, są podsumowaniem przemyśleń i doświadczeń, które artystka nabyła podczas studiów magisterskich i doktoranckich. Za pośrednictwem swojej twórczej praktyki autorka formułuje subiektywną wypowiedź na temat wody jako symbolu, żywiołu oraz materii. Szeroko eksplorując warstwę znaczeniową materii oraz wykorzystując jej właściwości fizyczne, Lucińska zdradza swoją głęboką fascynację tą niezwykłą cieczą.
Podczas wystawy Woda. Żywioł – Symbol – Materia Lucińska zaprezentuje monumentalne formy naczyniowe, wieloelementowe kompozycje zbudowane z obiektów ceramicznych oraz szklanych, a także instalację artystyczną pokazaną na ekspozycji w postaci wideo. Nieodłącznym komponentem każdej z realizacji jest woda.
Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.