TANIEC ŻYWIOŁÓW

Wystawa ceramiki Jakuba Biewalda  

organizator: Centrum Kultury AGORA
partner: Centrum Kultury Agora
gdzie: Centrum Kultury Agora
kiedy: 2021-06-11 18:00 - 2021-07-28
bilety: Wstęp darmowy
wykonawcy:

Jakub Biewald - absolwent kierunku Rzeźba, na specjalizacji Ceramika Artystyczna, Wydziału Sztuk pięknych UMK w Toruniu. Laureat Nagrody im. Prof. Adolfa Ryszki dla najlepszego studenta kierunku Rzeźba (2013). Tytuł doktora uzyskał na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu w roku 2020. Obecnie pracuje jako laborant ASP we Wrocławiu, a także na stanowisku asystenta w Pracowni Podstaw Projektowania Ceramiki.

opis:

TANIEC ŻYWIOŁÓW / Wystawa ceramiki Jakuba Biewalda
Wernisaż / 11.06.21 /  godz. 18.00 / galeria i holl CK Agora

Czerwiec w galerii Centrum Kultury Agora to coś naprawdę wyjątkowego! Po długiej rozłące wracamy do Was z wydarzeniami na żywo, nareszcie będziemy mogli razem się spotkać i delektować wytęsknioną sztuką. Kulturalną eksplozję żywiołów zagwarantuje nam Jakub Biewald, doktor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczestnik międzynarodowych wystaw, plenerów i rezydencji artystycznych oraz inicjator corocznych plenerów rzeźbiarskich w Wąbrzeźnie.

Taniec Żywiołów to wystawa prac ceramicznych, w której przenikają się wszystkie siły natury. Cztery żywioły zaklęte w procesie tworzenia. Masa ceramiczna to ziemia połączona z wodą, która zupełnie odparowuje podczas wypału, ustępując miejsca powietrzu. Ostatnim elementem spajającym jest ogień, używany w piecach ceramicznych, który łączy ze sobą pozostałe materie.

Prezentowane prace ukazują podobieństwa i różnice. Formy snują opowieść. Mogą być interpretowane wielorako, jako fotograficznie zatrzymane kadry jednego przeobrażającego się elementu. Niczym kolejne wcielenia tej samej duszy, przejaw swoistej płynności i cyrkulacji materii. Mogą być zapisem wzrastania, powiązanych z tym emocji, duchowej ścieżki zawierającej momenty spokoju i wzburzenia. Obiekty zróżnicowane są w swoich gabarytach, odcieniach i kształtach, jednak podobne w swej strukturze warstwowej, wynikającej z procesu twórczego oraz obserwacji natury.