Szkło w architekturze. Wycieczka do pracowni artystycznej

 

organizator:
partner: Centrum Rozwoju Zawodowego "Krzywy Komin"
gdzie: Pracownia ARCHIGLASS
kiedy: 2021-10-22 14:00 - 2021-10-22 15:30
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Szkło we współczesnej architekturze zyskuje coraz większą popularność. Pełni funkcję użytkową, dopełnia, stanowi pełną barw dominantę, zdobi, staje się także wyrazem wypowiedzi artystycznej. Obok stali, betonu jest najpopularniejszym materiałem, używanym we współczesnej architekturze.  

Fundacja OPEN MIND zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach projektu Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło. „Spotkanie z mistrzem”, którego bohaterami będą Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz.

Polscy architekci i artyści tworzący unikatowe kompozycje ze szkła w architekturze, architekturze wnętrz i przestrzeni. W swojej pracowni artystycznej „Archiglass” przy ul. Pasterskiej 3a we Wrocławiu opowiedzą o arkanach bliskiej ich sercom sztuki. Spotkanie stanie się także unikalną okazją do rozmowy o tworzeniu, odpowiedzialnym projektowaniu oraz przyjrzenia się części procesu artystycznego i technologicznego. 

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku można znaleźć wiele prac, i realizacji pracowni Archiglass. Jedną z ciekawszych jest „Szklane JAJO” znajdujące się w sieni łącznika pomiędzy budynkiem Uniwersytetu Wrocławskiego a Kościołem Uniwersyteckim. Warte uwagi są także: elewacja Just In Center przy ul. Krawieckiej,  elewacja biurowca Ultranet. Wielkoformatowe szkło artystyczne w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, Muzeum Architektury czy w Pasaż pod Błękitnym Słońcem. W przygotowaniu jest obecnie projekt na pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu, realizowany zgodnie z wygranym w roku 2020 konkursem. Warto także wyruszyć szklanym szlakiem Tomasza Urbanowicza i Archiglass po Dolnym Śląsku. Szczególnej uwadze polecamy szklane dzieła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Tęczę w Lubinie, Słoneczne Termy Wielka Pieniawa w Polanicy Zdroju, szklane kompozycje w Ośrodku Współpracy Europejskiej ODRA w Oławie, czy kompozycję "Mustang" w stadninie w Wielkiej Lipie. Na Żernikach Wrocławskich znajdują się holistyczne kompozycje "Dusza Zdrowia" w Klinice Integrative Medical Center. Inne ważne prace można znaleźć w całej Polsce i na całym świecie, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Gdańsku, Strasbourgu, Paryżu, Saragossie. Więcej informacji znajdziecie na: www.archiglass.com.pl

___________________________________________________

TOMASZ URBANOWICZ   | Artysta | Założyciel | Architekt | Twórca

Tomasz Urbanowicz jest architektem i artystą, twórcą wielkoformatowego szkła artystycznego w architekturze. Od prawie trzydziestu lat prowadzi autorską pracownię artystyczną ARCHIGLASS. Jego unikatowe szklane kompozycje zdobią wiele prestiżowych budynków, takich jak m.in. Parlament Europejski w Strasburgu, Sąd Najwyższy w Warszawie czy Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Dzieła Tomasza Urbanowicza trzykrotnie reprezentowały Polskę na Wystawach Światowych EXPO – EXPO 2000 w Niemczech, EXPO 2005 w Japonii i EXPO 2008 w Hiszpanii.
Wyróżniony Absolwent Politechniki Wrocławskiej w 2016 roku. Przeczytaj więcej na wikipedii.

KONRAD URBANOWICZ  | Architekt | Designer

Konrad Urbanowicz jest architektem, doktorantem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Studiował na uczelniach technicznych w Polsce, Niemczech i Hiszpanii. Łączy zainteresowania projektowe w różnych skalach, tworząc obiekty przestrzenne o określonej funkcji i  spójnym charakterze estetycznym.
Wyróżniony jako Najlepszy Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2015 roku.

_____________________________________

„Spotkanie z mistrzem” realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

_____________________________________

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło" jest realizowany do 31. grudnia 2021r. projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

 

czas trwania: 90 minut
organizatorzy
mecenasi
https://www.traditionrolex.com/30