„Paradox”

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)
kiedy: 2021-11-05
bilety: Wstęp płatny
opis:

W listopadzie 2021 roku w Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu odbędzie się wrocławska premiera spektaklu „Paradox”, do którego inspiracją były słynne książki Joseph ’a Hellera – „Paragraf 22” i „Closing Time”.
Autorem tekstu, reżyserii i scenografii jest Krzysztof Pulkowski. W roli głównej występuje Krzysztof Rogacewicz.

 

„PARADOX” – nowy monodram Krzysztofa Rogacewicza
(…) Yosarian Rogacewicza-Pulkowskiego jest sam. Sam ze swoimi wspomnieniami, strachem, wątpliwościami. Jest sobą, swoim przyjacielem, towarzyszami, pułkownikiem, porucznikiem, generałem. Śmieje się, płacze, krzyczy, szepcze, jąka się. Skacze, klęka, pełza, biega. Pije, pali zioło. Jest sam z całym swoim strachem – wtedy i teraz. Bywa poważny, zrozpaczony, zdystansowany. Pokazuje zaskakującą skalę emocji swoich i postaci, które przed nami odgrywa. Jego kostium, odwołujący się do wojennego munduru, to pamiętające lepsze czasy, spodnie moro, kaftan z przedłużonymi rękawami – może to kaftan bezpieczeństwa(…), czapka pilotka(…), manierka i bajecznie kolorowe buciory, których nie powstydziłyby się dzieci-kwiaty przełomu lat 60. i 70. Odniesień do tego okresu znajdujemy w spektaklu znacznie więcej – w obrazach filmowych i muzyce. Krzysztof Rogacewicz pokazuje całą skalę emocji, nastrojów, rozterek i wahań. Jest wewnątrz i na zewnątrz – nie tylko emocjonalnie, ale i w przestrzeni sceny, na której jedynym elementem scenograficznym są zwieszające się białe bryty materiału. One dzielą przestrzeń na tę część w głębi, która przenosi bohatera (ON) w przeszłość, i tę bliżej nas – do dzisiaj. Bywają też ekranem, na którym wyświetlane są ruchome obrazy pokazujące tło jego/naszego życia.
Rogacewicz specjalizuje się w najtrudniejszej formie teatru – monodramie. Po raz kolejny udowadnia, że robi to doskonale – potrafi skupić na sobie uwagę widowni. Śmieszy, wzrusza, drażni, każe słuchać i reagować. W tak trudnym tekście ani na moment nie traci panowania nad nim, nad sobą i nad widownią. Wielkie gratulacje! To rzadkie osiągnięcie (Urszula Liksztet, Nowiny Jeleniogórskie, nr 26, 29 czerwca 2021).

 

 


O spektaklu:

Autorski dramat inspirowany dwiema książkami Joseph’a Hellera Paragraf 22 i Closing Time. Wizyjna opowieść jest pełna przewrotnych akcji i napięcia dramaturgicznego. Zwraca się wprost do wrażliwości widza i wiedzie jego emocję na wyprawę… na groteskową wycieczkę szlakiem strachu o własne życie.

Wybacz drogi widzu… Nie odpoczniesz… nie zrelaksujesz się… Nie uciekniesz od myślenia… Nie zresetujesz mózgu… Nie będzie łatwo, prosto, miło i przyjemnie…

Będzie prawdziwie… Jak w Teatrze…

Spektakl mówi o tym, że każdy może swój strach pokonać… ŚMIECHEM…

 

Twórcy:
scenariusz, reżyseria, scenografia: Krzysztof Pulkowski
multimedia i oprawa muzyczna: Marek Oleksy
projekt plakatu: Bogumiła Twardowska-Rogacewicz
występuje: Krzysztof Rogacewicz
premiera: 25 czerwca 2021 Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
czas trwania: 60 min

 

Krzysztof Rogacewicz
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1991). W latach 1992-1998 grał na scenach Teatru Animacji oraz Teatru C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Od 1995 roku aktor niezależnego teatru MASKA w Jeleniej Górze. Od lat obecny na ekranie filmowym i telewizyjnym (m.in. „Kurier”, „Safe Inside”, „Komornik, „1”, „Klan”, „M jak Miłość”, „Na wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Korona Królów”). Laureat „Srebrnego Kluczyka” nagrody przyznawanej przez redakcję Nowin Jeleniogórskich za kreację w spektaklu „Pastorałki”.
Od 1992 z monodramem „Kontrabasista” reprezentował Dolny Śląsk na kilkunastu międzynarodowych festiwalach i przeglądach teatralnych (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Armenia, Czechy, Słowacja, Rosja, Ukraina, Albania).
Został  nagrodzony na:  Best International Award – Nowy Jork – United Solo Festival, 15. International Monodrama Festival Albamono (Albania ) 8. Międzynarodowy Festiwal Małych Form Teatralnych i Monodramów Ludi – Orel, ROSJA, 3. Interbalkan Theatre Festival (Ateny, Grecja)

Miejsce grania spektaklu:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)

 

Bilety w cenie 25 zł – normalne, 15 zł – ulgowe (uczniowie, studenci, renciści, emeryci)
do nabycia na: ekobilet.pl
oraz na godzinę przed spektaklem, Rynek Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)

 

5 listopada 2021, godz. 19.00 KUP BILET
6 listopada 2021, godz. 19.00 KUP BILET

 

Uwaga! bilety/miejsca są nienumerowane
W trosce o bezpieczeństwo uczestników prezentacja spektaklu będzie się odbywać zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19.

Zgodnie z wytycznymi liczba miejsc na widowni zostanie zmniejszona do 75%.
Korzystanie z maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekcja dłoni i zachowanie dystansu społecznego są w budynku obowiązkowe.

Prosimy o przybycie najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem.
Bardzo prosimy o wcześniejsze wypełnienie „Oświadczenia uczestnika wydarzenia”, co umożliwi sprawniejsze wejście na spektakl.

Z Regulaminem Zasad Bezpieczeństwa OKiS w Sali Teatru Laboratorium można się zapoznać tutaj

Dokonanie zakupu biletu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu i zobowiązaniem do respektowania jego postanowień.

 

Producenci i organizatorzy:
Stowarzyszenie Teatr MASKA
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

     

 

 

 

Partner:

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

 

 

Spektakl współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

 

Patronat:

https://www.traditionrolex.com/30