Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Reduta w plenerze – „Książę Niezłomny” w inscenizacji Osterwy i Galla.

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena Rynek-Ratusz 27, Wrocław
kiedy: 2021-12-17 17:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl


Tu zaszła zmiana w scenach… Polska scenografia teatralna XX wieku

Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań (OUP) w sezonie 2021/2022 poświęcony jest scenografii – jednej z najdynamiczniej i najciekawiej rozwijających się w Polsce sztuk teatralnych, w ewolucji której odbijają się także zmiany zachodzące w rozumieniu miejsca człowieka w świecie, w kulturze, życiu społecznym. W cyklu wykładów i warsztatów zaprezentowane zostaną i przeanalizowane wybrane dokonania polskich artystów teatru, którzy pracując w dziedzinie scenografii, poszerzali jej rozumienie i sposoby praktykowania, odchodząc od „dekoracji” ku sztuce kształtowania przestrzeni i jej dramaturgii. Poprzez namysł nad tymi dokonaniami będziemy dążyć do refleksji nad scenografią jako pojęciem i praktyką, do przemyślenia zmian, jakie zaszły w sposobach kształtowania przestrzeni (nie tylko teatralnej), a przez to też do odsłonięcia ewolucji w postrzeganiu miejsca człowieka w otaczających go mikro- i makroświecie.

Punktem wyjścia dla cyklu jest realizowany w latach 2017–2020 projekt badawczy „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, którego zwieńczenie stanowi trzytomowa publikacja pod tym samym tytułem, opublikowana w roku 2020 pod redakcją Doroty Buchwald i Dariusza Kosińskiego. Jej trzeci tom wypełnia w większości reinscenizacja wystawy „Zmiana ustawienia”, która odbyła się na przełomie 2019–2020 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, a której kuratorem był Robert Rumas. To właśnie trio badawczo-artystyczne będzie sprawowało opiekę programową nad całością kursu.

Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl

 

Reduta w plenerze – „Książę Niezłomny” w inscenizacji Osterwy i Galla
Wykład dr hab. Wandy Świątkowskiej w ramach OUP
17 grudnia 2021, godz. 17:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wykład będzie poświęcony Redutowej inscenizacji dramatu Calderona/Słowackiego, a dokładniej dwóm jej wersjom plenerowym – z 1926 i 1927 roku. Wyprawy z Księciem Niezłomnym były największą akcją objazdową w historii teatru dwudziestolecia i według badaczy zapoznały z dramatem Calderona/Słowackiego połowę ludności Polski. Monumentalne widowisko pod gołym niebem stawiało przed aktorami, reżyserem i scenografem zupełnie nowe wyzwania i wymagało doskonałej organizacji całego zespołu. Iwo Gall, kierownik plastyczny, wybierał i przygotowywał tereny gry (przeważnie na tle architektury), zaś dla drugiej tury objazdów zbudował mobilną scenografię – ołtarz-organy, która stała się ośrodkiem koncentracji widowiska i pozwoliła umieszczać je w otwartych przestrzeniach. Przyjrzymy się założeniom obu inscenizacji, warunkom, w jakich Reduta grała, reakcji publiczności i recepcji krytycznej. Przedstawienia plenerowe warunkowały bowiem nowy rodzaj odbioru oraz relacji wykonawców z publicznością, wykorzystywały performatywność przestrzeni i materii, wpływając na zmysłowe doświadczenia uczestników.

Zagadnienia te zostaną umieszczone na tle historii wypraw Reduty i plenerowych inscenizacji Wielkanocy (1924), podczas których redutowcy zdobywali niezbędną praktykę. Kontekstem zaś będą teksty zbierające doświadczenia z piętnastoletniej działalności objazdowej: od wstępnych rozpoznań Edmunda Wiercińskiego (Pamiętnik z I objazdu Reduty, Warszawa 1986), przez praktyczne wskazówki Galla (Budowniczy tła scenicznego, Warszawa 1937) po ostatnio opublikowane notatki Osterwy z 1939 roku (Przygotowania [Redutowe], Warszawa 2020), a także wspomnienia uczestników, recenzje z plenerowych przedstawień i zachowana ikonografia.

Wanda Świątkowska jest adiunktem w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka monografii poświęconych polskiej recepcji „Hamleta” Williama Shakespeare’a: „Hamlet.pl. Myślenie «Hamletem» w powojennej kulturze polskiej” (Kraków 2019), „Hamleci Jerzego Grotowskiego” (Wrocław 2016), „Książę. Hamlet Juliusza Osterwy” (Kraków 2009). Ostatnio wydała z Andrzejem Kruczyńskim tom dzienników Juliusza Osterwy dotyczący przedwojennych objazdów Reduty – „Dzienniki wypraw 1938–1939” (Warszawa 2020). Obecnie przygotowuje do druku antologię źródeł do historii Reduty: „Reduta. Źródła i komentarze” (2021). Jej zainteresowania naukowe obejmują historię Reduty oraz filozofię teatralną i rękopiśmienny dorobek Juliusza Osterwy; recepcję dramatów Williama Shakespeare’a, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia „Hamleta” w kulturze polskiej; działalność Teatru Laboratorium oraz wykorzystanie narzędzi performatyki w badaniach nad teatrem i dramatem.

Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Więcej informacji na temat wykładu na stronie www.grotowski-institute.pl

 

18 grudnia 2021 odbędą się warsztaty Roberta Rumasa z grupą roboczą poświęcone inscenizacji „Księcia Niezłomnego” Calderona/Słowackiego w plenerowej inscenizacji Juliusza Osterwy i Iwo Galla (prem. 22 maja 1926)
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena, Przejście Żelaźnicze

 

 

 

 

Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

 

Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

 

Projekt współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego