Między nauką a sztuką

Solarygrafie Macieja Zapióra 

organizator: Ośrodek Działań Twórczych Światowid
partner: Ośrodek Działań Twórczych Światowid
gdzie: Ośrodek Działań Twórczych Światowid
kiedy: 2023-02-10 18:00 - 2023-03-03
bilety: Wstęp darmowy
opis:

W 2000 roku Sławomir Decyk, Paweł Kula i Diego Lopez Calvin wynaleźli solarygrafię, technikę umożliwiającą rejestrowanie ścieżek Słońca na niebie podczas ekstremalnie długich czasów naświetlania. Technika ta jest połączeniem fotografii otworkowej z zupełnie innowacyjnym podejściem do światłoczułości papieru fotograficznego.

Na solarygrafiach znikają wszystkie obiekty będące w ruchu. Pozostaje tylko to, co było nieporuszone cały czas podczas trwania ekspozycji. Jedynym zarejestrowanym obiektem w ruchu jest Słońce, które objawia się w postaci jasnych linii, ułożonych jedna nad drugą, przerywanych okresami zachmurzenia. Każda linia odpowiada jednemu dniu. Każdego dnia Słońce kreśli ścieżkę na innej wysokości nad horyzontem.

Autor pokazywanych na wystawie niezwykłych fotografii  Maciej Zapiór z zawodu jest astronomem i zajmuje się obserwacjami Słońca.

Prace pochodzą z projektów "Říčany rysowane Słońcem" (realizowanego w latach 2018-2020 w mieście Říčany w Czechach) oraz "Wpisana we Wrocław" realizowanego we Wrocławiu w 2022 roku w ramach obchodów roku Edyty Stein. Wystawy były prezentowane w latach 2020-2022 w Polsce, w Czechach i na Słowacji. 

Podczas wernisażu odbędzie się także prezentacja multimedialna na temat solarygrafii, a wystawa jest ukoronowaniem 10 lat pracy artystycznej Autora.

wstęp wolny