Międzynarodowy kolektyw artystyczny po raz pierwszy we Wrocławiu. Slavs and Tatars, za pomocą sztuki opowiedzą w OP ENHEIM o wspólnej historii Wrocławia i Lwowa.

 

Już 15 października rozpocznie się pierwsza we Wrocławiu, indywidualna wystawa jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie kolektywów artystycznych – Slavs and Tatars, którego założycielami jest Polka – Katarzyna Korczak i Irańczyk – Payam Sharifi. Towarzyszyć jej będzie otwarty dla publiczności program wydarzeń.

 

Wrocławski OP ENHEIM zaprasza na wyjątkową w Polsce w możliwość spotkania się z twórczością Slavs and Tatars, którzy na potrzebę wystawy, przygotują projekt artystyczny w oparciu o kontekst historyczny miasta Wrocławia oraz instytucji, której siedziba - dawna Kamienica Oppenheimów - była świadkiem najnowszej historii związanej z powojennymi przesiedleniami i współczesnymi migracjami ludzi. Wystawa ma być punktem wyjścia do publicznej dyskusji o tożsamości i relacjach z szeroko rozumianym Innym, stawiającym pytania o stosunki na linii Wschód-Zachód, w szczególności o relacje Polski i Ukrainy.

W ramach wystawy będzie można podziwiać realizacje artystyczne kolektywu, w tym też murale, jak również wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego, rzadko prezentowane poza Zakopanem, zabytkowe, kobierce wschodnie Rodziny Kulczyckich.

Centralnym punktem dla wystawy „LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА” i towarzyszącego jej programu będzie historia Katedry Orientalistyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie - mówi Kama Wróbel, dyrektor programowa OP ENHEIM - W czasach międzywojennych był to drugi co do znaczenia ośrodek orientalistyki w Polsce, na którym rozwijane były studia nad językami, kulturami i wyznaniami czy religiami. Można powiedzieć, że październiku w OP ENHEIM powstanie „alternatywny instytut” orientalistyki, który traktować będzie tę dziedzinę nie tylko jako pole studiów, ale jak ramy koncepcyjne do pytań o tożsamość, wschodnich i zachodnich sąsiadów, mieszkańców Wrocławia i ich stosunek do mniejszości narodowych i etnicznych.

Slavs and Tatars to kolektyw artystyczny, skupiający się w swoich działaniach na obszarze pomiędzy Murem Berlińskim a Wielkim Murem Chińskim. Prowadzą badania nad kulturami, językami i tożsamością ludzi żyjących na obszarze, w obrębie którego od wieków ścierają się państwa, ich interesy i ideologie. Swoje prace wystawiali m.in. w Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, 58. Biennale w Wenecji i 10. Manifesta w Petersburgu. Teraz przyjeżdżają do Wrocławia.


Warto przyjechać do OP ENHEIM w dniu wernisażu. 15 października będziemy mieć niepowtarzalną okazję nie tylko zobaczyć wystawę jako jedni z pierwszych gości, ale także uczestniczyć w spotkaniu z artystami, które zainauguruje specjalny program społeczny, na który złożą się takie wydarzenia, jak debaty, wykłady czy... ekspresowe kursy języków związanych z historią dwu centralnych dla wystawy miast.

 

Wystawę LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА będziemy mogli oglądać we wrocławskim OP ENHEIM do 30 stycznia 2022 roku.

 

LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА
SLAVS AND TATARS
OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław

WERNISAŻ WYSTAWY
15 października 2021, godz. 18:30
Czas trwania wystawy: 16.10.2021-30.01.2022

Więcej o wystawie: LINK
Dołącz do wydarzenia i bądź na bieżąco: LINK

Tego samego wieczoru o 19:30 zapraszamy również na otwarcie wystawy Jeśli wszystko, co istnieje, ma swoje miejsce Elli Littwitz w SIC! BWA Wrocław (pl. Kościuszki 9/10, Wrocław).

 

 

Organizator: OP ENHEIM

Współorganizator: VOP

Mecenas Honorowy:
Womak Holding SA

Partnerzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Komisja Europejska Parlamentu Europejskiego, agitPolska e.V, Gmina Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, ZA* Grupa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, OPEN Reklama, Galeria Raster, Keim, Kubota, Warsaw Gallery Weekend
Patroni medialni: Vogue Polska, NN6T

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.