IV Inspiracje-Interpretacje: Anna Szałapak. Konkurs wokalny

Konkurs na interpretację utworów z repertuaru Anny Szałapak 

organizator: Ośrodek Działań Twórczych Światowid
partner: Ośrodek Działań Twórczych Światowid
gdzie: Ośrodek Działań Twórczych Światowid
kiedy: 2021-12-04 17:00 - 2021-12-04 19:00
bilety: Wstęp darmowy
wykonawcy:

Aleksandra Bogucka, Monika Cieciora, Natalia Herman, Karolina Kobielusz, Katarzyna Libront, Barbara Małecka, Weronika Musiał, Agnieszka Podubny, Filip Rychcik, Klaudia Wójcik. Wanesa Zacharzewska

opis:

Anna Szałapak

Związana z krakowską Piwnicy pod Baranami śpiewała teksty poetyckie najwyższej próby: Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Michała Zabłockiego, Agnieszki Osieckiej. Na scenie doceniała rolę gestu i rekwizytu - rozpuszczenie włosów, zerknięcie w lustro, otulenie chustą, zapalenie świecy, włożenie kapelusza, biel sukni, ten pewien rodzaj dystynkcji, błysk w oku - współtworzyły aurę jej koncertów. Piosenka jest małym dramatem - uważała wokalistka - w dwóch, trzech minutach trzeba zawrzeć jakąś historię, przedstawić czyjś los. Jest to niezmiernie trudne, ale przez to ciekawe.

Herbatka w oparach nostalgii...

Jechać z Anią Szałapak w trasę, na koncert, spotkanie autorskie to była zawsze wielka przyjemność. Ale też odpowiedzialność – woziliśmy damę. Tak, damę. Kruchą, delikatną, która chciała być adorowana; tak po dawnemu, po staroświecku. Podczas wieczoru będzie okazja po temu, by autor tych słów, pianista i akompaniator Konrad Mastyło, podzielił się także innymi anegdotami z czasów wspólnej pracy. Razem z nim Annę Szałapak wspominać będzie drugi "piwniczanin" - wokalista Jacek Wójcicki. Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca radiowe programy poświęcone piosence literackiej.

Konkurs

W drugiej części wieczoru zabrzmi już wyłącznie muzyka. Z interpretacją piosenek, które wykonywała Anna Szałapak zmierzy się jedenastka wokalistów. Uczestnicy konkursu pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują, wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych przez nich piosenek znalazły się m.in.: "Zaklinanie, czarowanie", "Kołysanka", Ucisz serce", Grajmy Panu",  "Żywa woda".

Przy fortepianie: Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Konrada Mastyło, Jacka Wójcickiego i Jarosława Wasika. Pula nagród to statuetka IV Inspiracji-Interpretacji oraz suma 8 tys. zł. Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.

 

wstęp wolny