EMIGRANCI/TKI

Teatr Miasta Kłodzka 

partner: Kłodzki Ośrodek Kultury
gdzie: Sala Widowiskowa, Kłodzki Ośrodek Kultury
kiedy: 2023-12-16 19:00 - 2023-12-16 21:00
bilety: Wstęp płatny
wykonawcy:

Reżyseria: Michał Nocoń
Obsada: AA: Joanna Półtoranos
XX: Joanna Załucka
Scenografia, oprawa dźwiękowa: Michał Nocoń

opis:

Spektakl “Emigranci“ Sławomira Mrożka to zapis zdarzeń i historii dwóch emigrantów, dziejąca się “gdzieś w świecie” w wieczór sylwestrowy.
Sztuka napisana w roku 1974 jest, pomimo upływu czasu, sztuką niezwykle współczesną, dotyczy bowiem nie treści zawartych w jej semantycznym znaczeniu lecz symbolu EMIGRANTA, który z sobą niesie. Symbolu niezwykle żywego i aktualnego w naszym współczesnym świecie.
Konfrontacja postaci AA i XX ma wszystkie cechy zderzenia subkultur. W swojej sztuce Mrożek pokazuje oba warianty; sytuację dysydenta i „czarnego“ robotnika. Element ten jest coraz częstszy we współczesnej Europie i jej problemach z „otwarciem“. Sytuacje związane z napływem cudzoziemców poszukujacych azylu, a tym samym wywołanie sytuacji „zagrożenia“ dla społecznej stabilizacji, są elementem w znacznym stopniu determinującym rozwój naszego starego kontynentu.
Paradoks projektu TEATR MIASTA KŁODZKA
Spektakl “Emigranci” Mrożek napisał dla dwóch aktorów. Role AA i XX grali wyłącznie mężczyźni. Nasz projekt z obsadą głównych ról przez kobiety jest próbą odpowiedzi na wyzwania i zmiany w społeczeństwie, jakie niosą za sobą łamanie stereotypów i ewolucja w kategoriach równouprawnienia. Pojęcie emigracji było “zarezerwowane” wyłącznie dla mężczyzn. To mężczyzna wyjeżdżał za granicę by utrzymywać rodzinę w kraju, dla niego było zarezerwowane określebnie EMIGRANT. Czas weryfikuje jednak rzeczywistość. Jak sami możemy się przekonać wydarzenia na Ukrainie stworzyły rzeczywistość emigracyjną składającą się z kobiet (i dzieci). Kobieta emigrant lub emigrantka to próba przybliżenia tego faktu widzowi, właśnie za pomocą tekstu “męskiego” Mrożka.
Bilety: 15 zł kasa KOK i biletyna.pl