Dni Bolesławca, 16 - 18 czerwca

 

organizator: Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki
partner: Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki
gdzie: Bolesławiec, pl. Piłsudskiego
kiedy: 2017-06-16 - 2017-06-18
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Tegoroczne Dni Bolesławca rozpoczną się, 16 czerwca w Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynardowym centrum Ceramiki. W piątkowym programie  wernisaże dwóch wystaw. 17 i 18 czerwca zapraszamy na pl. Piłsudskiego. W sobotę na 17. Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej, wystąpią m.in. goście z Bośni i Hercegowiny oraz folkowo-rockowa grupa Słowiany. W Niedzielę zaprezentują się utalentowani mieszkańcy naszego miasta, a wieczorem dwa koncerty: Bartek Wrona i Bayer Full.

Dni Bolesławca, to impreza podczas której przede wszystkim prezentują się bolesławianie. W piątek w galeriach BOK - MCC „W sam raz” i „mała Biała” odbędzie się otwarcie wystawy utalentowanych uczestników zajęć amatorskiego ruchu artystycznego BOK - MCC pt. „5xP i Instruktorzy” Na wernisażu obejrzymy ceramikę, rysunek, malarstwo, tkaninę artystyczną, szkło i witraż. Wystawa podsumowuje działalność pracowni: plastycznej „Akademia sztuki”, której instruktorem jest Stanisława Wojda-Pytlińska, pracowni ceramiczno - rzeźbiarskiej Edyty Orlińskiej, autorskiej pracowni ceramiczno-rzeźbiarskiej Mateusza Grobelnego, pracowni szkła i witrażu prowadzonej przez Magdalenę Konieczną, pracowni tkaniny artystycznej prowadzonej przez Teresę Olszewską-Bancewicz oraz pracowni rysunku i rzeźby Czesława Matyjewicza. Swoje prace prezentować będą również instruktorzy.


Drugi wernisaż  - wystawy prac słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Doświadczanie”, odbędzie się w holu BOK - MCC. Wystawa prezentuje dorobek grupy roku akademickiego 2016/2017. Oprócz tematów studyjnych – postać, martwa natura, pejzaże, prezentowane będą zadania tematyczne, pokazujące wyobraźnię autorek i dające możliwość ich indywidualnej wypowiedzi artystycznej. Artystki tworzą pod okiem Katarzyny Sas. Warsztaty malarskie prowadzone są w naszym mieście na UTW od 2008 roku. W czasie cotygodniowych spotkań słuchacze mają możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań sztuką, a także rozwoju swych umiejętności w różnych technikach plastycznych. Na wystawie swoje prace zaprezentują: Wiesława Dąbrowny, Zofia Kopczacka, Wanda Kowalik, Jolanta Koźmin, Halina Król, Halina Kubów, Grażyna Łach, Bogumiła Łuczkowska, Wioleta Nowakowska-Pogwizd, Irena Olak, Wanda Paul, Danuta Satoła, Janina Stadnik i  Jadwiga Wilk.


Kolejnego dnia w sobotę, 17 czerwca odbędzie się 17. edycja Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej. W tym dniu na pl. Piłsudskiego powstanie osada reemigrantów, którą zasiedlą koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Mieszkańcy miasta oraz goście będą mieli okazję spróbować specjałów kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami (na ostro i na słono), zupy gulaszowej czy paprykowej. Kolejny raz odbędzie się konkurs kulinarny na „dobrą pitę“ i „kociołek bałkański“.
Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół prezentować będzie wystawę. Po południu odbędzie się barwny korowód zespołów folklorystycznych, który rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Bolesławiec. Wspólnie zatańczymy Kolo – tradycyjny taniec ludowy, popularny na Bałkanach. Na scenie folklor krajów południowosłowiańskich – tańce, muzykę i śpiew zaprezentują lokalne zespoły folklorystyczne oraz zaproszeni goście – Gradsko Kulturno Umjetnicko Drustvo "PRONIJA" z Prnjavora.


Wieczorem na scenie wystąpi jeden z najbardziej interesujących zespołów folk-rockowych w Polsce zespół Słowiany. To barwne osobowości, energiczna muzyka i słowiański duch. Ich muzyka to ogromna dawka pozytywnej energii. Uczestnicy 8 edycji programu telewizyjnego „Must Be The Music”.

Tego dnia zapraszamy również na „Bałkańskie rytmy w Termach Bolesławiec” - solankowa kąpiel, rytuały saunowe oraz relaks w grocie solnej w towarzystwie żywiołowej bałkańskiej muzyki. Natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu zaprasza na Plażę MultiSport Centrum  przy pl. Popiełuszki na turniej sportów plażowych i turniej łuczniczy.

W ostatni dzień świętowania, niedzielę - na stoiskach na pl. Piłsudskiego - promować się będą stowarzyszenia i organizacje pozarządowe zrzeszone w Bolesławieckiej Radzie Seniorów przy Prezydencie Miasta Bolesławiec. Na scenie wystąpią amatorskie zespoły artystyczne tańczące i śpiewające na co dzień w BOK – MCC oraz bolesławieccy seniorzy. Oficjalne otwarcie Dnia Seniora poprzedzi barwny korowód, który przejdzie z Rynku na pl. Piłsudskiego.
W Rynku odbywać się będzie Giełda Staroci organizowana przez Bolesławieckie Towarzystwo Kolekcjonerskie. Po południu TOP Bolesławiec zaprasza na Turniej Bokserski o Puchar Prezydenta Miasta.

Dni Bolesławca 2017 zakończą dwa koncerty. Jako pierwszy przed bolesławiecką publicznością wystąpi Bartek Wrona. W latach 90. występował z zespołem Just 5. Karierę solową rozpoczął przebojem „Jedna na milion”.


Gwiazdą wieczoru będzie zespół disco polo Bayer Full. Liderem i wokalistą grupy jest Sławomir Świerzyński. Mają oni w swoim dorobku dziewiętnaście autorskich płyt sprzedanych w łącznym nakładzie ponad 16 milionów egzemplarzy. Najpopularniejsze piosenki: „Majteczki w kropeczki”, „Blondyneczka”, „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, „Żono moja”.


Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!


 

 

Wydarzenie jest edycją festiwalu: Dni Bolesławca