Spotkanie wokół książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Galeria FOTO-GEN, plac bp. Nankiera 8, Wrocław
kiedy: 2022-10-21 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją wokół książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”. Spotkanie poprowadzi wrocławska dziennikarka Iwona Rosiak, a gościem specjalnym, który m.in. odczyta fragmenty książki będzie Konrad Imiela – aktor i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol.

21 października 2022 (piątek), godz. 18.00
Galeria FOTO-GEN, plac bp. Nankiera 8, Wrocław

Liczba miejsc ograniczona.

 

 

O KSIĄŻCE:

Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat.  Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa,  obszerna a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.

ANDRZEJ SAPIJA, artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog – profesor PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował ponad sześćdziesiąt filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in.: Tadeuszowi Różewiczowi, Tadeuszowi Kantorowi, Magdalenie Abakanowicz, Romanowi Opałce, Wojciechowi Fangorowi, Kazimierzowi Karabaszowi). Wiele filmów podejmowało  tematykę historyczną (np. JagiellonowiePolskie Państwo Podziemne, Powstanie Warszawskie… 60 lat później, Z pokolenia na pokolenie). Autor ośmiu spektakli dla Teatru Telewizji.

Redakcja, korekta: Renata Lis
Projekt i skład: Maciej Buszewicz

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu książki.

Więcej o książce na: www.okis.pl

 

Wydawcy:
Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

 

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator spotkania:        
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

https://www.traditionrolex.com/30