Kantata filmowa "Beatrice"

 

organizator: Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu
partner: Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu
gdzie:
kiedy: 2022-10-07 19:00 - 2022-10-07 21:00
bilety: Wstęp płatny
opis:

Wykonawcy:
Roger Treece – dyrygent, vocal
Tomasz Kaczmarek – fortepian
Waldemar Maszyński - akordeon
Rafał Kosowski – Dante
Dorota Furmaniuk – Beatrice
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Chór przy Filharmonii Sudeckiej, przygotowanie Ewa Gądek-Rosiak

Program:
Roger Treece – Kantata filmowa "Beatrice" 

 

Inspiracją do napisania „Beatrice” była „Boska komedia” Dantego Alighieri, średniowieczny poemat o wędrówce po zaświatach, a zwłaszcza ta jego część dotycząca Raju, po którym przewodniczką jest tytułowa Beatrycze (alegoria miłości). Historia rozpisana na głosy Dantego, Beatrice, chóru oraz na orkiestrę symfoniczną jest niezwykłym muzycznym widowiskiem, przywołuje w wyobraźni obrazy niczym muzyka filmowa, opowiada historię, ale przede wszystkim zachwyca oryginalnym brzmieniem. Światowa premiera „Beatrice” miała miejsce w 2021 r. podczas Moncalieri Jazz Festival we Włoszech i dzieło to dotychczas nie było prezentowane w Polsce. Polska publiczność będzie mogła usłyszeć ją po raz pierwszy w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Roger Treece to pięciokrotnie nominowany do nagrody Grammy amerykański kompozytor, dyrygent, aranżer, producent i wokalista. Tworzy muzykę, która łączy tradycyjne klasyczne elementy z jazzem, funkiem, muzyką świata i gospel. Specjalizuje się w pracy nad głosem, a jego warsztaty wokalne cenione są przez zawodowych muzyków na całym świecie, związanych z niemal każdym gatunkiem muzycznym. Jako kompozytor współpracował między innymi z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną, Ministerstwem Kultury Emiratów Arabskich, chórami z Los Angeles i Chicago, a także przemysłem filmowym i telewizyjnym, na przykład z Discovery Channel. Jako producent i aranżer współtworzył ponad 40 płyt, takich artystów jak: Bobby McFerrin, The Manhattan Transfer, Josh Groban czy Barry Manilow. Jego koncerty znalazły się w programach najsłynniejszych światowych festiwali, takich jak:  D.C. Jazz Festival (US), Schleswig-Holstein Musik Festival (DE), Stimmen Festival Lörrach (DE), Jazz At Lincoln Center (US), Oregon Bach Festival (US), Istanbul Jazz Festival (TR), Montreal Jazz Festival (CA), Ravinia Festival (US). Magazyn People pisał o muzyce Rogera Treece’a: „prawdziwa symfonia głosów...  złożone, kaskadowe aranżacje wokalne tworzące ekspansywne warstwy dźwiękowe”. Portal Jazzpage.net zrecenzował jego muzykę jako „uduchowioną, operową i budzącą podziw… spektakularną”.

 

Bilety: 80 zł – normalny, 60 zł - ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (rezerwacje: bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz bileterii online: https://filharmonia-sudecka.bilety24.pl. Do ceny biletów zakupionych w bileterii Bilety24 doliczana jest prowizja.

Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl.