Witold Liszkowski „Fluktuacje – sztuka osobista”

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
kiedy: 2021-03-09 - 2021-05-16
bilety: Wstęp płatny
opis:

Wystawa twórczości uznanego wrocławskiego artysty, Witolda Liszkowskiego składa się z dwóch odrębnych formalnie i stylistycznie części: prezentacji fotografii i elementów instalacji przestrzennych z 3 cykli (Sztuka osobista 1976-81, Pytania 1978-81, Współczesność 1980-81) oraz multimedialnej instalacji Fluktuacje – Sztuka osobista (zbudowanej z fotografii, elementów malarskich, rysunków, obiektów przestrzennych wyeksponowanych na tle pomalowanych przez artystę ścian).

 

Witold Liszkowski – od początków swej aktywności artystycznej – stawia pytania o granice doświadczania rzeczywistości i o możliwości jej wyrażania w akcie twórczym. Są to zatem pytania dotyczące zarówno życia osobistego, intymnych przeżyć, relacji z drugim człowiekiem, jak i zaangażowania artysty (i jego dzieła) w walkę o nowy społeczny ład. Wychodząc z założenia, że skostniała retoryka sztuki czyni jej interpretację zbyt oczywistą, artysta za pomocą wypracowanego spójnego systemu znaków fotograficznego języka ukazuje sytuacje wieloznaczne, co implikuje wielość odczytań oraz odniesień kulturowych i społecznych.

 

Witold Liszkowski (ur. 1954 we Wrocławiu) – polski artysta wizualny. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, happeningami i działaniami intermedialnymi. Jest autorem ponad 80 indywidualnych wystaw i pokazów multimedialnych w kraju i za granicą, uczestniczył w wielu seminariach i festiwalach artystycznych, zrealizował liczne akcje uliczne i happeningi. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie  Akademii Sztuk Pięknych). W 1979 roku zrealizował dyplom pod kierunkiem profesora Jana Jaromira Aleksiuna (grafika) i profesora Konrada Jarodzkiego (malarstwo). W 1979 roku otrzymał medal im. Andrzeja Wróblewskiego – odznaczenie przyznawane studentom szkół artystycznych. W latach 1977-1980 działał w grupie twórczej „Sztuka i Teoria” (wspólnie z Andrzejem Sapiją oraz Marią Zmarz-Koczanowicz), łącząc praktykę artystyczną z refleksją natury filozoficznej. Od 1995 tworzy cykle malarskie i rysunkowe Struktury osobiste, instalacje malarskie Pokoje sztuki oraz pokazy i projekcje multimedialne Sztuka zjawiskowa. W latach 1997-2006 prowadził autorskie wykłady w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, od 2006 do 2009 w ASP Wrocław. Od 2004 jest członkiem Zarządu Okręgu ZPAP we Wrocławiu. Od 2013 pełni funkcję wiceprezesa Fundacji OK, ART, pracuje w Ośrodku Kulturalnej Animacji Podwórkowej i w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1997 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 2008 stypendium Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w 2013 nagrodę w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w 2014 złotą odznakę ZPAP. Uczestniczył w wielu festiwalach artystycznych (m.in.: w Festiwalu Teatru Otwartego, Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Nowych Horyzontach, Dolnośląskim Festiwalu Sztuki).

Kuratorzy: Andrzej Saj, Manfred Bator

 

Data:

9 marca - 16 kwietnia 2021

 

Miejsce:

Galeria FOTO-GEN
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

 

Bilety:

ulgowy 2 zł
normalny 4 zł
we wtorki wstęp bezpłatny

 

Godziny otwarcia:

wtorek–sobota 10.00–18.00

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

Projekt jest dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

 Więcej informacji na stronie www.okis.pl

https://www.traditionrolex.com/30