OBRAZY SNÓW I RZECZYWISTOŚCI - [LEGNICA]

wystawa Pavla Hlavatego 

organizator: Galeria Sztuki w Legnicy
partner: Galeria Sztuki w Legnicy
gdzie: Galeria Sztuki w Legnicy
kiedy: 2020-02-07 - 2020-03-20
bilety: Wstęp darmowy
opis:

 W Galerii Sztuki gości przekrojowa wystawa poświęcona twórczości znakomitego czeskiego artysty: malarza i grafika, popularyzatora sztuki czeskiej, historyka sztuki i filozofa. Pavel Hlavatý pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. W jego pracach odkrywamy inspiracje m.in. dziełami Rubensa, twórczością Szekspira, grecką i rzymską mitologią. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje erotyka - fascynacja kobietą i jej ciałem. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach bądź zainspirowanych pracami innych artystów. Jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie. Ulubionymi technikami są akwaforta i sucha igła, co nadaje obrazom niepowtarzalnego klimatu.

Pavel Hlavatý – malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, historyk sztuki i filozof. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie. Zdobył 60 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych. Stworzył ponad 700 ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką. Ze względu na wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej został zaproszony do elitarnej grupy artystów przygotowujących oprawę plastyczną Olimpiady w Barcelonie. Grafiki Pavla Hlavatego są znane nie tylko w Czechach, były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, min. w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. W 1991 roku razem z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.
Pavel Hlavatý był też związany z Polską – w okresie gdy jako człowiekowi "Praskiej Wiosny" nie pozwalano na wystawy jego prac w ojczyźnie, dzięki pomocy polskich plastyków mógł uczestniczyć w międzynarodowych sympozjach i prezentować swoje dzieła. W swoich obrazach nie stroni od architektonicznych motywów miast, które odwiedzał, a w jego obrazach można znaleźć także np. Chopina czy Jana Pawła II.
Na spotkanie z autorem wraz z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie zapraszamy 20 marca o godzinie 18:00.

Czas trwania wystawy:
7/02 – 23/03/2020

Zapraszamy, wstęp wolny!