Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

 

organizator: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy
partner: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy
gdzie: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy, ul. Kochanowskiego 4, Oleśnica
kiedy: 2019-10-01 - 2020-04-30
bilety: Wstęp płatny
opis:

Kino Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy po raz kolejny współorganizuje razem ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Jest to program realizowany już od ponad dekady. Organizatorzy oferują projekcje kinowe dla dzieci i młodzieży szkolnej, przygotowujące młodych widzów do świadomego, pełnego odbioru filmowych dzieł. Metodycznie opracowane seanse uzupełnione o materiały dydaktyczne, zawsze kierowane są do konkretnych grup wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa i ponadpodstawowa. W mijającym roku szkolnym, w comiesięcznych filmowych spotkaniach w 60 miastach łącznie, brało udział średnio ponad 45 tysięcy młodych widzów.

W Oleśnicy realizowane są 3 cykle „Filmowi bohaterowie”, „Młodzi w obiektywie” i „Dojrzewanie w kinie” – biorą w nich udział 3 szkoły i niemal 500 uczniów. Każdy cykl składa się 8 seansów – miesięcznie uczniowie biorą udział w jednym seansie. Realizacja programu zakończy się 29 kwietnia.

 

 

Edukacja szkolna, mimo niezaprzeczalnych zalet, ma też wady, które w dzisiejszym świecie ujawniają się dotkliwie: bywa schematyczna, powoli reaguje na oczekiwania uczniów, niełatwo ją indywidualizować, gdyż uśrednia potrzeby i możliwości. Ponieważ nie sposób uczyć wszystkiego, programy szkolne koncentrują się na pewnych obszarach kultury, inne pomijają. Ten deficyt dotyczy właśnie filmu, którego rola zawsze była w życiu młodych ludzi większa niż w edukacji szkolnej. W tej sytuacji edukacja filmowa poza szkołą nie tylko stanowi niezbędne remedium, lecz także pozwala na przezwyciężenie niektórych niedostatków szkoły: łatwiej dostosować ją do konkretnych grup uczniów, jest bardziej elitarna, jej treści można dość elastycznie modyfikować.

Dr hab. Piotr Sitarski